Ανατροπή στην ανατροπή και… Ερμής

Απίστευτο παιχνίδι και ανατροπή στην ανατροπή. Ο Ερμής πήρε σπουδαίο τρίποντο σε βάρος του Απόλλωνα με 3-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και επέστρεψε στις επιτυχίες και παράλληλα στέρησε από τον αντίπαλο του την πρώτη κολλητή νίκη της περιόδου. Οι φτεροπόδαροι προηγήθηκαν με τον Αλεξίου, οι γαλάζιοι γύρισαν τον αγώνα με τους Παπουλή και Γκιέ, όμως, το αυτογκόλ του Βινίσιους και το γκολ του Μαρτίνιουκ χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Ερμής ανέβηκε στην 5η θέση με 12 βαθμούς και άφησε τον Απόλλωνα στην 6η με δέκα.

Καλό ρυθμό από το 20’ και μετά απέκτησε ο αγώνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», αφού το τέρμα του Αλεξίου έδωσε το έναυσμα για να παρακολουθήσουμε καλύτερο θέαμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο πρώτο 20λεπτο οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στην … εξοικείωσή του αγωνιστικού χώρου, ωστόσο ο Απόλλωνας πρόλαβε να δημιουργήσει κάποιες προειδοποιητικές επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή. Παρόλα αυτά, ήταν ο Ερμής που σκόραρε με τον Αλεξίου στο 22’. Ο ποδοσφαιριστής των φτεροπόδαρων τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα με κεφαλιά – ψαράκι άνοιξε το σκορ.

Η αντίδραση του Απόλλωνας ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου γύρισε τον αγώνα. Στο 32’ ο Παπουλής προειδοποίησε για το τι θα ακολουθούσε και ένα λεπτό μετά σκόραρε με το κεφάλι, εκμεταλλευόμενος άψογα την σέντρα ακριβείας του Γκιέ.

Ο Αφρικανός στο 40ο λεπτό έφυγε πίσω από την άμυνα του Ερμή και βρέθηκε φάτσα με τον Τσερνάουσκας. Το πρώτο σουτ βρήκε νικητή τον τερματοφύλακα, όμως, ο Γκιέ πήρε το ριμπάουντ και σε κενό τέρμα έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν αρκετά κακό, ωστόσο ο Βινίσιους στο 65’ έβαλε … φωτιά στον αγώνα. Ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα «κρέμασε» τον Βάλε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Ο Απόλλωνας όσο και να ήθελε δεν μπορούσε να επιστρέψει στον αγώνα. Οι γαλάζιοι ολοκλήρωσαν το δεύτερο ημίχρονο χωρίς φάση (!), ενώ το χειρότερο ήρθε στο 90’, όταν ο Μαρτίνιουκ με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.