Άρης- Ερμής 0-2: Πρώτο τρίποντο μακριά από το ΓΣΖ (pics)

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε φέτος ο Ερμής και αυτό στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου. Οι “φτεροπόδαροι” κέρδισαν 2-0 τον Άρη στη Λεμεσό για το πρώτο φετινό τους τρίποντο μακριά από το ΓΣΖ. Πρώτη νίκη και για το νέο προπονητή της ομάδας Γκόραν Μιλόγεβιτς. Τα γκολ για τους “φτεροπόδαρους” πέτυχαν οι Εμεγκάρα (14′) και Ιμερέκοφ στο 57.

Κυρίαρχος ο Άρης, το γκολ ο Ερμής
Στην πρώτη του τελική προσπάθεια ο Ερμής κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχε το 0-1 στο Τσίρειο. Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης Άρης-Ερμής ο πρώτος σκόρερ του Ερμή Εμεγκάρα πέτυχε το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της Αραδίππου.
Μέχρι την επίτευξη του γκολ ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι με τον αρχηγό του Μάρκο Μαραγκουδάκη να χάνει δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 6′ και στο 8′ αρχικά με κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι και μετά με κοντινό σουτ και τον Αραμπατζή να διώχνει σε κόρνερ. Ο Ερμής απάντησε στις ευκαιρίες του Μαραγκουδάκη με… γκολ μετά από αδράνεια στην άμυνα, με την μπάλα να χάνεται στη μικρή περιοχή και ο Εμεγκάρα να το εκμεταλλεύεται στο έπακρον στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Άρης προσπάθησε για την αντίδραση, δεν ήταν όμως τόσο απειλητικός όσο ήταν πριν δεχθεί το γκολ. Από την άλλη ο Ερμής έδειχνε ότι έκανε διαχείριση, κάνοντας την πρώτη του τελική στο ματς μετά το γκολ 23 λεπτά μετά. Οι δύο απειλές από τον Άλεξ Κωνσταντίνου στο 37′ και στο 38′ δεν ήταν αρκετές για το 0-2, όπως ούτε και το σουτ του Εμεγκάρα από εξαιρετική θέση στο 44′.
Ζήτησαν πέναλτι οι “φτεροπόδαροι” σε παράβαση του Μαρτίνιουκ κακώς όμως δεν δόθηκε.
Η πρώτη δημιουργία φάσης στο β’ ημίχρονο έφερε και γκολ για τον Ερμή για το 0-2 με καρφωτή κεφαλιά του Ιμερέκοφ, ενώ στο 59′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Εμεγκάρα για τρίτο γκολ. Με το σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου είχαμε και το τελικό 0-2 για την πρώτη εκτός έδρας φετινή νίκη του Ερμή.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστόφορου, Φράγκος (46′ Νικολίτα), Μαραγκουδάκης, Ντρομπαροφ, Παναγή (72′ Εγκολό), Γιουσέφ, Αλέξε (72′ Μετζέντοβιτς), Ράντου
Ερμής:Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Μάρτσινιουκ (74′ Ταραλίδης), Εμεγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Ζαχάρια, Πατσέκο (87′ Θεοδώρου), Γκονσάλβες, Νταμτσέβσκι, Ψάλτης