Τσίμπησε πολύτιμο βαθμό από τη Νέα Σαλαμίνα με γκολ στο 90′ ο Εθνικός

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ που διεξήχθη στο στάδιο «Αμμόχωστος».

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και επιφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις, αφού μέχρι το 86′ το παιχνίδι ήταν στο 1-1, και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Το προφίλ του αγώνα:

Πιο δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Νέα Σαλαμίνα, η οποία προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με τον Κίνγκσλεϊ στο 12′ του ματς. Ο Κορέια έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον επιθετικό των ερυθρόλευκων, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στο 23′ η Νέα Σαλαμίνα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τερματά της, ωστόσο ο Κίνγκσλεϊ έπιασε το πλασέ και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και τελικά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον φορμαρισμένο Κονέ στο 70′, ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κοντινό πλασέ του Σιαθά στο 87′.

Η ομάδα του Κλάφουριτς δεν είπε την τελευταία της λέξη, αφού στο 92′ μετά από γύρισμα του Κονέ, ο Κοστόφσκι έπιασε το σουτ και ισοφάρισε σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Ροντρίγκες, Κορέια, Μαριάνοβιτς (82′ Κωστή), Μπαραβίκας (83′ Παύλου), Νουρ, Τέλφερ (77′ Σιαθάς), Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ.

Εθνικός Άχνας (Ντέιν Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Φοινίρης, Κορρέα, Χριστοφή, Ντέιβισον, Μιγκελίτο, Χουντόμπιακ (57′ Χαραλάμπους), Κ. Ηλία (57′ Μαρκόφσκι), Μπάμπιτς, Μ. Ηλία (66′ Κοστόφσκι), Κονέ.

Σκόρερ: 12′ Κίνγκσλεϊ, 87′ Σιαθάς / 70′ Κονέ, 92′ Κοστόφσκι