Τρισκόφσκι εσύ σούπερ σταρ!

Την ενημέρωση χορηγεί η ΜegabetPlus / Υλικό από Larnakasports.com

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ με ανατροπή με τέσσερα γκολ του Τρισκόφσκι. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους επικράτησε με 5-2 του Εθνικού, σε ένα παιχνίδι που ήταν εξαιρετικό, με την ΑΕΚ να κάνει ολική ανατροπή και να αλλάζει το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου εναντίων της σε  5-2 υπέρ της.

Η ΑΕΚ πέτυχε πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρσικόφσκι καθώς πέτυχε τέσσερα γκολ και τον Φακούντο να σημειώνει ένα. Τα γκολ που έβαλαν τον Εθνικό σε θέση οδηγού τα πέτυχαν οι Κοστόφσκι και Μαρκόφσκι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε καλύτερα η ΑΕΚ και στο 3’ ο Φιόλιτς έκανε ένα φοβερό σουτ, όμως ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε.

Ο Εθνικός απάντησε στην ευκαιρία της ΑΕΚ. Στο 13’ ο Μαρκόσφσκι βρέθηκε απέναντι από τον Τόνιο, όμως ο άσος του Εθνικού δεν πλάσαρε σωστά και έχασε μια καλή ευκαιρία.

Η ομάδα του Κλάφουριτς έψαξε για το γκολ και στο 19’ κατάφερε να φτάσει σε αυτό. Μετά από σέντρα του Μιγκελίτο στον Κοστόφσκι, ο τελευταίος με κεφαλιά κατάφερε να νικήσει το Τόνιο και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ προσπάθησε άμεσα να απαντήσει. Στο 21’ ο Τέτε έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Μπογκατίνοφ πραγματοποιείσαι μία εξαιρετική επέμβαση.

Μετά την μεγάλη φάση της ΑΕΚ, ο Εθνικός ευτύχησε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ. Στο 36’ ο Μαρκόφσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι στον Τόνιο, τον πλάσαρε και έκανε το 2-0, δίνοντας εξαιρετικό προβάδισμα στον Εθνικό.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντιδράσει, να πετύχει ένα γκολ και να μπει στο παιχνίδι. Στο 45’ έχασε μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Χαραλάμπους. Ο Τάντι εντός περιοχής , έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Μπογκατίνοφ έκανε ακόμα  μία μεγάλη επέμβαση. Αμέσως μετά είχε και δοκάρι η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε 2-0 υπέρ του Εθνικού.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα, προσπαθούσε για ένα γκολ και πίεζε αρκετά τον Εθνικό. Στο 51’ ο Γιάννου σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι βρέθηκε τετ-τα-τετ με τον Μπογκατίνοφ, όμως ο πορτιέρος του Εθνικού τον νίκησε.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Στο 58’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τρουγιόλς έκανε τη κέφαλια, η μπάλα πήγε στο 2ο δοκάρι, όπου εκεί ήταν ο Τρισκόφσκι και σκόραρε.

Μετά το γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ και μείωσε, η ομάδα του Χαραλάμπους πήρε τα πάνω της και έφερα τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.

Στο 79’ με σουτ του Φακούντο η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν την ολική ανατροπή και τα κατάφεραν.

Στο 81’, ο χέφελ κέρδισε πέναλτι, το ανάλαβε ο Τρισκόφσκι, αυτός ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έκανε το 3-2 για την ΑΕΚ. Οκτώ λεπτά μετά, σε αντεπίθεση η ΑΕΚ έφτασε σε τέταρτο γκολ.

Στο 88’ ο Τρισκόφσκι έκανε το φαλτσαριστό σουτ και πέτυχε το τρίτο γκολ του στην αναμέτρηση.

Όμως ο Τρισκόφσκι δεν σταμάτησε εκεί. Στο 89’ με έξυπνο τρόπο νίκησε για τέταρτη φορά ο ίδιος  και για πέμπτη φορά η ΑΕΚ τον Μπογκατίνοφ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο (68΄Χαραλάμπους) Ντεβίλσον, Λαμπάν, Μαρκόσκι, Κοστόφσκι, Μαρκόφσκι (77΄Κυπριανού)  Κονέ (57΄Παπαγεωργίου)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ, Φιόλιτς (46΄Ρουίθ) Φακούντο, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46΄Γιάννου/67΄Γιάννου) Σάστρε

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Δημητρίου Ανδρέας

Δείτε μέσα από το κανάλι της Cytavision τα στιγμιότυπα του αγώνα ανάμεσα στον Εθνικό και την ΑΕΚ.

Χαραλάμπους: «Το πίστεψαν οι παίκτες και έκαναν τρομερή προσπάθεια»

Διαβάστε τα όσα δήλωσε ο Ηλίας Χαραλάμπους στη διάσκεψη τύπου μετά το τέλος του αγώνα της AEK με τον Εθνικό.

«Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετώπισουμε ένα δύσκολο αντίπαλο. Μπήκαμε πολύ καλά στο ματς. Κόντρα στην ροή δεχτήκαμε δύο εύκολα γκολ από δικά μας λάθη. Είχαμε πολλές ευκαιρίες όμως δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο ημίχρονο μιλήσαμε με τους παίκτες και ένιωθαν ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε των αγώνα. Πήραμε κάποιες αποφάσεις και αλλάξαμε πράγματα.

Οι αλλαγές και η αλλαγή συστήματος βοήθησε την ΑΕΚ. Πετύχαμε μια μεγάλη ανατροπή. Το πίστεψαν οι παίκτες. Το έδειξαν στ΄αποδυτήρια. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έκαναν τρομερή προσπάθεια. Ευχαριστώ τον κόσμο ο οποίος αν και χάναμε μας βοήθησε.

Δεν είπαμε ποτέ ότι έχουμε κακό ρόστερ. Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Έχουμε τον Τ/Δ θα δει την ομάδα. Αν κρίνει ότι η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση θα το κάνει. Δεν έχουμε δηλώσει ποτέ ότι το ρόστερ δεν είναι δυνατό. Πιστεύουμε στα παιδιά».