Tρίποντο με… την ψυχή στο στόμα!

Eνημέρωση από LarnakaSports.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο «ΑΕΚ Αρένα» και με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής η ΑΕΚ αν και δύσκολα επικράτησε με 2-1 της Δόξας Κατωκοπιάς και επέστρεψε στις νίκες.

Οι «κιτρινοπράσινοι» του Ιμανόλ Ιδιάκεθ προηγήθηκαν στο σκορ στο 14ο λεπτό με τον Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα (δείτε εδώ), η Δόξα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ασαμόα στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης και o Κίβενι στο 90+5 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειώσουμε ότι στο τέλος της ημέρας η Δόξα Κατωκοπιάς δικαιούταν τον βαθμό της ισοπαλίας και ίσως και κάτι παραπάνω καθώς το σύνολο του Ιμανόλ Ιδιάκεθ παρά το γεγονός ότι μπήκε σχετικά νωρίς σε θέση οδηγού στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν πολύ κακό με την προσφυγική ομάδα να χάνει μεγάλες ευκαιρίες πριν από την επίτευξη του γκολ.

Το παιχνίδι

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ καλύτερα από την ΑΕΚ και πιο επιθετικά και στο 4ο λεπτό έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα ο Καλό βρέθηκε φάτσα με τον Τόνιο, τον οποίο πλάσαρε αλλά ο Ισπανός του είπε «όχι», στην συνέχεια της φάσης ο Πορτογάλος πήρε το “ριμπάουντ” και υπό πίεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Δόξα έχασε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία με τον Μπόλιεβιτς να εκτελεί φάουλ αλλά την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι αφού κατέληξε στο δοκάρι του Τόνιο.

Αφού η Δόξα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή η ΑΕΚ και στην πρώτη της καλή ευκαιρία κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό.. Ο Θάντι γέμισε από δεξιά και ο Τρισκόφσκι με γυριστή κεφαλιά πλήγωσε τα δίχτυα του Παρασκευά.

Φυσικά το γκολ δεν αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιάκεθ αλλά το αντίθετο με το σύνολο του Ερανοσίαν να χάνει άλλες δύο μεγάλες φάσεις πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λουίς Κάρλος σε δύο περιπτώσεις στο 16ο και 42ο λεπτό να μην μπορεί να νικήσει τον κήπερ της ΑΕΚ.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε από πλευράς ΑΕΚ με τον Κάσες να κάνει το σουτ απο κοντά ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω.

Από εκεί και πέρα η Δόξα ανέλαβε και πάλι πρωτοβουλίες ψάχνοντας συνεχώς το γκολ της ισοφάρισης κάτι που το κατάφερε τελικά στο 76ο λεπτό με τον Ασαμόα. Ο Αφρικανός ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων δοκίμασε το πόδι του η μπάλα κόντραρε στον Τρουγιόλς και κατέληξε στα δίχτυα του Τόνιο Ραμίρεζ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τέλειωνε με το ισόπαλα 1-1 στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα είδαν όλα τα μάτια μας με την ΑΕΚ να παίρνει μια πολύ δύσκολη νίκη κυριολεκτικά στην εκπνοή του παιχνιδιού.

Στο 80λεπτό οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν με τον Λουίς Κάρλος να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλετα. Στο 83ο λεπτό ο Χέφελ έκανε του σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Τέτε έκανε επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή της Δόξας με τον Μαρτίνο Χριστοφή να κάνει σωτήρια παρέμβαση.

Στους χρόνους καθυστερήσεων η Δόξα έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 91ο λεπτό με τον Παπαφώτη να στέλνει την μπάλα εκτός εξ επαφής.

Τελικά στο 90+5 ο Κίβενι λύτρωσε την ΑΕΚ. Ο Χέφελ έκανε την σέντρα από δεξία και ο ποδοσφαιριστή των “κιτρινοπρασίνων” έσωσε την ομάδα του η οποία επέστρεψε και στα θετικά αποτελέσματα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Μοϊσόφ, Φακούντο, Ιωάννου, Τρουγιόλς, Κάσες, Σπόλιαριτς (64′ Χέφελ), Φιόλιτς, Τέτε, Τρισκόφσκι (69′ Φλοριάν)

Δόξα: Παρασκευά, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Ζε Βαλέντε (69′ Χαραλάμπους), Λουίς Κάρλος, Παπαφώτης, Καλό, Μέσκα

Κίτρινες: Θάντι / Μουχτάρης, Καλό

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης

«Αν θέλουν να αποδοκιμάζουν είναι δική τους απόφαση»

Παρά τη νίκη της ομάδας του, ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ δεν έμεινε καθόλου μα καθόλου ικανοποιημένος από την εμφάνιση και την εικόνα που έβγαλε στο τερέν κι αυτό φάνηκε και μέσα στις δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Αναλυτικά όλα όσα δήλωσε ο Ιδιάκεθ:

«Για μας το καλύτερο που είχε το παιγνίδι ήταν το αποτέλεσμα, τίποτα άλλο. Δεν ήταν καλή η απόδοση μας. Κρατάμε το γεγονός ότι παλέψαμε μέχρι το τέλος. Δεν προσαρμοστήκαμε στις απαιτήσεις του παιγνιδιού. Αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα. Ευτυχώς για εμάς καταφέραμε να πάρουμε στο τέλος την νίκη για τον λόγο ότι πάλεψαν μέχρι το τέλος οι ποδοσφαιριστές. Οφείλουμε να αναλύσουμε το παιγνίδι και να δούμε τα λάθη μας».

Για τις αποδοκιμασίες του κόσμου: «Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Σεβόμαστε τον κόσμο ακόμα και μετά από αποδοκιμασίες. Μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Αν θέλουν να αποδοκιμάζουν είναι δική τους απόφαση. Οφείλουμε να δουλέψουμε για να τους κάνουμε χαρούμενους».