Breaking News

Τρελό δεκάλεπτο: Ακύρωση γκολ, άστοχο πέναλτι και προβάδισμα με Σανχούρχο! (vid&pics)

Η ΑΕΚ πήρε την πρώτη νίκη της στο τρέχον πρωτάθλημα και υποχρέωσε τη Νέα Σαλαμίνα στην παρθενική ήττα της και παραλλήλως τις πρώτες απώλειες με την πάροδο τριών αγωνιστικών. Το 1-0 ήρθε σε ένα παιχνίδι που οι πιο έντονες στιγμές του είχαν το χαρακτηριστικό πως χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR.

Το χρυσό όπως αποδείχτηκε τέρμα για τους κιτρινοπράσινους πέτυχε ο Σανχούρχο με κεφαλιά στο 45’.

Έγιναν όλα σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο του ΑΕΚ – Νέα Σαλαμίνα, μεταξύ 35’ και 45’. Οι γηπεδούχοι προηγούνται με 1-0, ωστόσο ώσπου να φτάσουμε στη 15λεπτη διακοπή έγιναν τα εξής:

35′ Ο Μιλίτσεβιτς έδωσε στον Κάσας, αυτός σέρβιρε και ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

37′ Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ, καθώς ο Ολατούντζι πέρασε μπροστά από τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας και υπήρχε υποψία οφσάιντ.

38′ Ακυρώθηκε σωστά το γκολ.

306094984 3462635363957836 2059596018523262262 N

41′ Δόθηκε πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Εγγλέζου από τον Ντιακιτέ.

42′ Ελέχθηκε από το VAR.

43′ Αποφασίστηκε πως ισχύει το πέναλτι.

44′ Απέκρουσε ο Μελισσάς μετά την εκτέλεση του Τρισκόφσκι.

45′ Ο Σανχούρχο έκανε την κεφαλιά, ο Μελισσάς απέκρουσε, αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή σύμφωνα με τον διαιτητή. Η επαναληπτική προβολή τον δικαιώνει.