Πέρασε τη Θορ και παίζει με Αντβέρπ η Πετρολίνα ΑΕΚ

Στην επόμενη προκριματική φάση του FIBA Europe Cup προκρίθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας με 77-68 την ισλανδική Θορ. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λάρνακας είναι η βελγική Τέλενετ Άντβερπ Τζάιαντς, σε αγώνα που θα γίνει την Τετάρτη, 28 Σεπτεμβρίου, στις 18:00.

Πρώτος στο σκοράρισμα για το συγκρότημα της Λάρνακας ήταν ο Αντρέας Χριστοδούλου με 21 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Μάρκους Τάιους (13), Ανδρέας Σιζόπουλος (13) και Νίμροντ Χίλιαρντ (10).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Πετρολίνα ΑΕΚ με το τρίποντο του Χίλιαρντ να παίρνει το προβάδισμα (12-11) στο 5′ και το κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (21-17).

Ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στον έναν πόντο (37-36). Δύο τρίποντα από τον Τάιους και ένα λέι απ από τον Χαντ άνοιξαν τη διαφορά στους εννέα πόντους (45-36) με τη συμπλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά παρουσίαζε αυξομειώσεις με τους «κιτρινοπράσινους» να καταφέρνουν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, στο 36′ με το καλάθι του Χίλιαρν ξέφυγαν με διψήφιο αριθμό (72-62), για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο με 77-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  21-17, 45-36, 58-50, 77-68