Πάφος FC – Ανόρθωση 1-0: Έγραψε ιστορία και καλπάζει προς τον τίτλο (vid)

Έκτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, ένατη σε ένδεκα αγωνιστικές και έμπτη εντός έδρας επιτυχία σε ισάριθμα παιχνίδια χωρίς μάλιστα να παραβιαστεί η εστία της. Η Πάφος FC επικράτησε 1-0 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έγραψε ιστορία κερδίζοντας την Ανόρθωση για πρώτη φορά (12-7-1) εκ της ιδρύσεως της και καλπάζει προς τον τίτλο. «Εεε, οοο, φέρτε το πρωτάθλημα στο Παφιακό», φώναζαν οι εκστασιασμένοι οπαδοί της παφιακής ομάδας, οι οποίοι έχουν κάθε δικαίωμα να ονειρεύονται.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ο Μουσταφά Ναμ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η Πάφος FC έφτασε στους 29 βαθμούς και άνοιξε την ψαλίδα από τον δεύτερο Άρη στους εφτά βαθμούς, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να δοκιμάζεται την Παρασκευή από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Στον αντίποδα η Ανόρθωση πλήρωσε για άλλη μία φορά την αναποτελεσματικότητά της και γνώρισε την πέμπτη εφετινή ήττα της. Η πορεία της «Kυρίας» μοιάζει με καρδιογράφημα, αφού αδυνατεί από το ξεκίνημα της σεζόν να καταγράψει δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Έτσι, οι κυανόλευκοι έμειναν στην 7η θέση και τους 14 βαθμούς.

Το ματς

Η Πάφος FC στην τελευταία φάση του ημιχρόνου (45+1’) πήρε προβάδισμα εκμεταλλευόμενη την ασταθή απόκρουση του Λόρια στο σουτ του Ικόκο. Οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν με την Πάφος FC να καταγράφει έξι τελικές προσπάθειες (τρεις στον στόχο) και δύο δοκάρια. Τέσσερις τελικές (τρεις στον στόχο) είχε και η Ανόρθωση, οι ποδοσφαιριστές της οποία σπατάλησαν και αρκετές προϋποθέσεις με κακές επιλογές στην τελική πάσα ή προσπάθεια.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες φύλαξαν τα νώτα τους, όμως το ματς «άναψε» μετά τη διπλή μεγάλη ευκαιρία της Ανόρθωσης στο 24’ με τους Γουαρίς και Σάμπο. Ο Κβίντα γλίστρησε, ο Νινγκά έγινε κάτοχος της μπάλας, απέφυγε τον Μπάιριτς, όμως ολιγώρησε στην τελική προσπάθεια και πάσαρε στον Γουαρίς, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Άντος δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο Κβίντα σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σάμπο επιχείρησε να σκοράρει όμως σημάδεψε την αγκαλιά του Άντος.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φάνηκε άτυχη δύο φορές σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Στο 38’ ο Αμπντουραχίμι σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού με σουτ από πλάγια θέση, ενώ στο 42’ ο Μπάιριτς έκανε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Ντάγκομιρ, ο Λόρια απέκρουσε την μπάλα που κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για τράβηγμα του Κορρέα στον αμυντικό της Πάφου. Στην επαναληπτική προβολή της φάσης φάνηκε ότι υπάρχει ένα ελαφρύ τράβηγμα το οποίο διαιτητής και VAR έκριναν πως δεν ήταν ικανό να ανατρέψει τον Μπάιριτς. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ναμ να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Λόρια στο σουτ του Ικόκο, κινήθηκε πιο γρήγορα από τον Κορρέα και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πάφος FC έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 49’ με τον Λόρια να αποκρούει την μπάλα σε τετ α τετ με τον Ικόκο. Στο 59’ ο Τσίσκο Μουνιόθ είχε την… έμπνευση να αποσύρει τους Νινγκά και Γουαρίς, αφήνοντας την Ανόρθωση χωρίς καθαρόαιμο φορ. Για ένα εικοσάλεπτο η «Κυρία» ήταν ανύπαρκτη επιθετικά με τον Φερέιρα στο 80’ να αφήνει ανεκμετάλλευτη τη σέντρα του Κίκο, αφού δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας. Μία σέντρα σουτ του Χριστοφή στο 90+4’ ήταν η μοναδική προϋπόθεση ευκαιρία για την Ανόρθωση μέχρι το τελικό σφύριγμα. Η Πάφος FC απείλησε στο 71’ με την κεφαλιά του Τάνκοβιτς (η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι), ενώ στο 90+2’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε να σκοράρει από το κέντρο του γηπέδου. Είδε τον Λόρια εκτός εστίας, σούταρε και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γεωργιανού.

Μουνιόθ: «Η διαφορά ήταν στο κουτί, έχουμε πρόβλημα»

Ανόρθωση: Το έργο σε επανάληψη και ένα άδειο «κουτί»

Όσο δεν λύνει το πρόβλημα θα υποφέρει

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Aντός, Ικόκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Χότσκο, Ντράγκομιρ, Ναμ (70′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Αμπντουραχίμι (78′ Αλ Γκαντιουί), Σεμέδο.

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν (84′ Χριστοφή), Κίκο, Σάμπο, Πάντσεον (68′ Χριστοδουλόπουλος), Ιωάννου (84′ Παρούτης), Γουαρίς (59′ Χρυσοστόμου), Νινγκά (59′ Φερέιρα).

Σκόρερ: Ναμ 45+1′ / –

Κίτρινες: Χίτσκο / Χαρογιάν.

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».