Πάφος FC – ΑΕΚ 0-1: Με γαλλικό κλειδί άνοιξε τα δώρα! (vid)

Με «χρυσό» σκόρερ τον Ιμάντ Φαράζ στο 44’ η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Πάφος FC στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Με γαλλικό κλειδί οι Λαρνακείς άνοιξαν τα δώρα από τις απώλειες βαθμών που είχαν ΑΠΟΕΛ (ισόπαλος 1-1 με την Ανόρθωση) και Άρης (ήττα 1-2 από την Ομόνοια) και μείωσε τις αποστάσεις από τις ομάδες που προπορεύονται. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Κοντρέρας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Πίριτς, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Στους 55 βαθμούς ανέβηκαν οι κιτρινοπράσινοι, έναν λιγότερο από τον δεύτερο Άρη και πέντε λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Η Πάφος FC έμεινε στους 50 βαθμούς και έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Μπεν Σιμόν: «Έχουμε μια ομάδα με πολεμιστές»

Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από τους φίλους της παφιακής ομάδας στο τέλος του αγώνα, ήταν και πάλι επιπόλαιη στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και το πλήρωσε ακριβά. Στον αντίποδα η ΑΕΚ, παρά το ροτέισον του Ραν Μπεν Σιμόν, ήταν ανταγωνιστική, κατάφερε να σκοράρει σε καθοριστικό σημείο και στο τέλος πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (88′ Πέπε), Κβίντα, Ρους (88′ Κανέ), Μελούσο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Ταβάρες, Μπρούνο (61′ Toυμάσι), Βαλακάρι (61′ Κοντρέρας), Ζάιρο.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (77′ Τόμοβιτς), Φαράζ (73′ Σάντος), Γκάμα (66′ Γκιούρτσο), Ντίμερς (73′ Μάμας), Λόπες (77′ Σολ).

Έναρξη αγώνα

5′ Ο Πίριτς “διάβασε” τη φάση και έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια προ του Ζάιρο.

7′ Kαθοριστική άμυνα του Ρους σε προσπάθεια του Φαράζ, ο οποίος δέχθηκε εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Ντίμερς.

13′ Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τάνκοβιτς εκτός περιοχής, ο Πίριτς με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.

23′ Σουτ του Τάνκοβιτς η μπάλα στο κεφάλι του Γκαρσία.

29’ Καλή ευκαιρία για την Πάφο. Μετά από λάθος στην άμυθνα της ΑΕΚ ο Μπρούνο έκανε παράλληλο γύρισμα, αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης του για να συνδεθεί με τη μπάλα.

40′ Πολύ καλή στιγμή για την Πάφος FC, σουτ του Ναμ ο Πίριτς απέκρουσε σταθερά.

44′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0 με τον Φαράζ! Σέντρα του Μπρούνο Γκάμα από αριστερά, ο Φαράζ κινήθηκε έξυπνα στη μεγάλη περιοχή και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

45′ Τέσσερα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

52′ Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Φαράζ η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ίβουσιτς.

66’  Σέντρα του Ντράγκομιρ κεφαλιά του Τουμάσι λίγο πάνω απο την εστία του Πίριτς.

72′ Γυριστό του Ντράγκομιρ η μπάλα έξω.

85′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, πάσα του Ντιουνκού ο Σολ προσπάθησε να σκοράρει, η μπάλα πήρε ύψος και ο Ίβουσιτς έδιωε σε κόρνερ.

90′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+6 ΓΚΟΛ για την Πάφος FC, ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Κοντρέρας μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ.

90’+7 Γίνεται έλεγχος της φάσης από το VAR.

90’+8 Ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ.