Πάφος FC – ΑΕΚ 0-0: «Κουλουράκια» στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Πάφος FC και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 έπειτα από πολύ καλό ματς, από το οποίο όμως έλειψαν τα γκολ. Πότε οι τερματοφύλακες και πότε η αστοχία, έφεραν την άγονη ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Πάφος FC μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και για ένα 20λεπτο πίεζε την ΑΕΚ. Μάλιστα μόλις στο 5’ είχε δοκάρι με τον Τάνκοβιτς, ενώ στο 19’ ο Ζάιρο αστόχησε με κεφαλιά. Στη συνέχεια ισοζύγισε η ΑΕΚ και άρχισε να φτιάχνει τις δικές της προϋποθέσεις, ενώ στο 41’ έχασε τριπλή ευκαιρία με σουτ των Τόνκια, Καπτούμ και Γκαρσία.

Στο δεύτερο παιχνίδι η μπάλα ανεβοκατέβαινε με πιο γοργούς ρυθμούς από τη μια περιοχή στην άλλη. Μοιραίος για τους γαλάζιους ο Μάνγκα, ο οποίος έχασε σπουδαίες φάσεις στο 50’ και στο 68’.

Για τους κιτρινοπράσινους έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Σολ στο 62’, ενώ στο 90’+1 ο Ίβουσιτς είπε διπλό «όχι» στα σουτ των Ντίμερς και Σολ.

Όλτρα: «Αυτός είναι ο σωστός τρόπος»

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ (83′ Ταβάρες), Ντράγκομιρ (83′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ, Βαλακάρι (64′ Μπρούνο), Τάνκοβιτς (83′ Πελάζιο), Μάνγκα, Ζάιρο.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιονκού (73′ Σάντσες), Τόμοβιτς, Γκαλιόλο (46′ Ρομπέρζ), Γκαρθία, Πονς, Καπτούμ (73′ Λέντες), Ντίμερς, Φαράζ (68′ Σάντος), Τόνκια, Σολ.

• ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Δοκάρι για την Πάφο με σουτ του Τάνκοβιτς.

11′ Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Ρομπέρζ, αισθάνθηκε ενοχλήσεις ο Γκαλιόλο.

19′ Ο Ζάιρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

30′ Σέντρα του Ντιονκού, κόντρα και κόρνερ.

39′ Παράλληλη σέντρα του Μπότσκαϊ, δεν πρόλαβαν Βαλακάρι και Τάνκοβιτς.

41′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφος FC, με σουτ των Τόνκια, Καπτούμ, Γκαρσία και όφελος ένα κόρνερ.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Ο Μάνγκα χάνει μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC, πλασάροντας άουτ.

55′ Σουτ του Γκαρσία, η μπάλα άουτ.

62′ Σπουδαία ευκαιρία με τπμ Σολ να αστοχεί από κοντά με σουτ.

63′ Απόκρουση του Πίριτς σε κεφαλιά του Τάνκοβιτς.

68′ Ο Μπρύνο δίνει… γκολ στο πιάτο στον Μάνγκα, αυτός όμως αστοχεί από κοντά!

90’+1 Διπλή ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Ίβουσιτς να λέει όχι.

90’+2 Όχι του Πίριτς σε σουτ του Τουμάσι.