Breaking News

Οθέλλος – Ανόρθωση 0-2: Ο Γκερέρο κερνούσε κι έπινε

Η Ανόρθωση έκανε το 2 στα 2 με πρωταγωνιστή τον Γκερέρο, επικρατώντας 2-0 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος». Ο Ισπανός άνοιξε το σκορ στο 19’ με εκτέλεση πέναλτι και σέρβιρε το δεύτερο γκολ στο 90’ με υπέροχη κάθετη στον Φερέιρα.

Οι κυανόλευκοι έφτασαν έτσι τους έξι βαθμούς, ενώ οι πράσινοι έμειναν με τον έναν που εξασφάλισαν στην 1η αγωνιστική.

Το ματς

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και πίεσε τον Οθέλλο. Ευτύχισε να προηγηθεί στο 19’ με εκτέλεση πέναλτι του Γκερέρο, που καταλογίστηκε για χέρι του Λιμπόμπε (με παρέμβαση του VAR, καθώς αρχικά δόθηκε παράβαση εκτός περιοχής).

Οι κυανόλευκοι δικαιούνταν τουλάχιστον άλλο ένα γκολ, αλλά πότε ο Ταουντούλ (σουτ των Τεχέρα 32’, Γκαρθία 37’), πότε το δοκάρι (κεφαλιά Κορρέα 16’) και πότε ο Κυριάκου (έσωσε στη γραμμή σε σουτ του Γκερέρο 45’), τους το στέρησαν. Από την πλευρά τους, οι πράσινοι είχαν δύο καλές στιγμές με σουτ του Σούτο, τα οποία εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα (8’, 34’).

Πιο απαιτητικός ήταν ο Οθέλλος στο δεύτερο ημίχρονο, που άγγιξε την ισοφάρισε στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού. Πρώτα ο Αρμπολέδα νίκησε σε τετ α τετ τον Σούτο (54’) και έπειτα ο Ουσελάτι έχασε ευκαιρία με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ (58’).

Το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία σπουδαία ευκαιρία. Στο 73’ ο Γκασάμα με κεφαλιά είδε τον Ταουντούλ πρώτα να αποκρούσει, την μπάλα να χτυπά στη συνέχεια στο δοκάρι και ακολούθως να καταλήγει στα χέρια του κίπερ των πρασίνων.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 80’ όταν ο Πέρεθ σούταρε και υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον Αρμπολέδα.

Έτσι φτάσαμε στο 90ό λεπτό, όταν ο Γκερέρο έδωσε υπέροχη πάσα στον Φερέιρα, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Γκαγιέγο: «Υπήρχαν δύο ημίχρονα στο παιχνίδι»

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης):Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (78′ Χατζηπασχάλης), Χριστοδούλου (78′ Ντούρις), Λιμπόμπε (74′ Πέρεθ), Σούτο, Ζουναζαρέν, Μαμαντού (74′ Σταμούλης), Ανάνγκ, Ουεσλάτι (66′ Μπραμπίλια)

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρθία (46′ Κορέια), Κορρέα, Μαρμούκ, Γουαρίς (75′ Τσίκο), Τεχέρα, Ιωάννου (75′ Τιουνέ), Φερέιρα, Γκερέρο, Καστέλ (68′ Γκασάμα).

Σκόρερ: – / Γκερέρο 11′ (πεν.), Φερέιρα 90′

Κίτρινες: Ανάνγκ / Φερέιρα

Σκόρερ: – / –

Στάδιο:  Vitex Αμμόχωστος Επιστροφή

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης