Αθλητικά Νέα

Ομόνοια – Ανόρθωση 2-0: Ήταν θέμα ευστοχίας (vid)

Σε ντέρμπι με κρεσέντο ευκαιριών νίκησε η μόνη που ήταν εύστοχη. Αυτή ήταν η Ομόνοια, που επικράτησε 2-0 της Ανόρθωσης και έβαλε τέλος σε τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και έξι με εκείνες του Γιουρόπα Λιγκ. Παραλλήλως, έβαλε στοπ στο σερί 468 λεπτών αφλογιστίας και πλέον, αισιοδοξεί σε καλύτερες ημέρες.

Οι πράσινοι ανέβηκαν στους 12 βαθμούς και την 8η θέση, προσπερνώντας έτσι τη σημερινή αντίπαλό τους, που έμεινε στους 11 πόντους και έπεσε στη ένατη θέση.

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου μπορούν να μέμφονται το εαυτό τους για τις ευκαιρίες που έχασαν στο δεύτερο ημίχρονο. Με κορυφαία αυτήν του Χριστοδουλόπουλου στο 71’, όταν αστόχησε σε κενό τέρμα.

Η Ομόνοια χτύπησε στα τέλη κάθε ημιχρόνου, πρώτα με τον Μπρούνο (43′) και έπειτα με τον Κακουλλή (86′), οι οποίοι αξιοποίησαν αντιστοίχως τις ασίστ των Παπουλή και Μπέζους.

Το ματς
Καλό πρώτο ημίχρονο, με καλό ρυθμό, φάσεις και γκολ. Η Ομόνοια είχε τον έλεγχο και τις περισσότερες, ενώ η Ανόρθωση πόνταρε κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Οι πράσινοι είχαν τρεις κύριες στιγμές τον Παπουλή να έχει συμμετοχή με ισάριθμες φορές. Την πρώτη σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (3), τη δεύτερη τροφοδότησε τον Ασναριφάρντ, ο οποίος σούταρε και υποχρέωσε τον Λόρια σε δύσκολη απόκρουση (21’), την τρίτη και φαρμακερή έβγαλε μόνο με πάσα τον Μπρούνο και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ (43’).

Από την πλευρά τους, οι κυανόλευκοι είχαν κυριότερη στιγμή την ευκαιρία του Ουάρντα (5’). Ο Νινγκά έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Χριστοδιλόπουλο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι τράβηξε τους αμυντικούς και σέρβιρε στον Αιγύπτιο, ο οποίος αστόχησε με διαγώνιο σουτ. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις, αλλά τα χαλούσαν στην τελική πάσα.

Αν και το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πιο νωθρά σε σχέση με το πρώτο, αυτό άλλαξε μετά το πέρας 15 λεπτών. Η Ανόρθωση φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και κατάφερε να γίνει πιο απειλητική σε σχέση με το πρώτο, αλλά… έβλεπε την εστία σαν βελονότρυπα.

Πέρα από τη φάση του ματς, που δεν ήταν από το χαμένο… άχαστο του Χριστοδουλόπουλου (71’), είχε επίσης άλλες δύο πολύ καλές στιγμές.

Στο 65’ ο Φερέιρα ήταν μόνος και είχε όλο τον χρόνο να τελειώσει ιδανικά τη φάση, αλλά «πάσαρε» στον Ουζόχο, ενώ σπουδαία στιγμή ήταν και η χαμένη κοντινή προβολή του Ράντονιτς μετά από εξαιρετική ενέργεια του Χριστοφή (80’).

Ε, αφού δεν τα έβαζαν οι ποδοσφαιριστές του Μουνιόθ, το έπραξαν για δεύτερη φορά οι αντίστοιχοι του Φερέρα. Ο Μπέζους βρήκε από μακριά τον Κακουλλή, ο οποίος κατέβασε με το στήθος, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το δεξί στα δίχτυα στο 86’.

Μουνιόθ: «Το πρόβλημα είναι στο κουτί»

Στην αναποτελεσματικότητα εντοπίζει το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ανόρθωσης ο Τσίσκο Μουνιόθ. Ο Ισπανός προπονητής της Ανόρθωσης μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήτα με 0-2 από την Ομόνοια αναφέρθηκε στην αδυναμία της «Κυρίας» στο σκοράρισμα και τόνισε πως η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου είναι κοντά στο επίπεδο που επιθυμεί ο ίδιος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις
«Θέλουμε να απολογηθούμε για το αποτέλεσμα. Είναι ένα κακό αποτέλεσμα για μας. Είχαμε ευκαιρίες, όμως δεν καταφέραμε να σκοράρουμε, σε αντίθεση με την Ομόνοια που το έκανε. Η μόνη μας επιλογή είναι η σκληρή δουλειά για να μπορέσει η ομάδα να ανακάμψει και πετύχει καλύτερα αποτελέσματα».

Για το γεγονός ότι η ομάδα είχε δυο πρόσωπα στα ημίχρονα: «Συμφωνώ. Είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Η Ανόρθωση του δευτέρου ημιχρόνου μπορεί να κάνει τον κόσμο χαρούμενο. Πρέπει να δουλέψουμε πολύ σκληρά για να βελτιώσουμε τα πράγματα».

Για το τι πρέπει να βελτιωθεί: «Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο κουτί, είναι κάτι στο οποίο πρέπει να δουλέψουμε. Οι ποδοσφαιριστές πρέπει να δουλέψουν σκληρά και να αποδείξουν ότι μπορούν να βρίσκονται σε αυτή την ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές δίνουν τα πάντα, όμως υπάρχει το πρόβλημα στην περιοχή. Είναι μια στιγμή να σταθώ δίπλα τους και να τους βοηθήσω. Θέλω να τους βλέπω να δίνουν το 100%. Μόνο μέσα από τη σκληρή δουλειά μπορούν να έρθουν τα αποτελέσματα».

Χριστοδουλόπουλος: «Ήρθα να ζητήσω συγνώμη, είναι απαράδεκτο…»

Την ανάγκη να ζητήσει συγνώμη από τους συμπαίκτες του, τον κόσμο και ολόκληρο το οικοδόμημα της Ανόρθωσης είχε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός αμέσως μετά το τέλος του ντέρμπι με την Ομόνοια που βρήκε τους πράσινους νικητές με 2-0 πήρε την πρωτοβουλία και μίλησε στην κάμερα της PrimeTel καθώς έκρινε πως η τεράστια χαμένη ευκαιρία του ιδίου στο 71’ με το σκορ στο 1-0 έκρινε τα πάντα στο ματς.

«Παρουσιαστήκαμε σαν Ανόρθωση στο γήπεδο σήμερα. Για εμένα όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στη φάση τη δική μου. Ήρθα εδώ να ζητήσω συγνώμη στους συμπαίκτες μου και στον κόσμο. Είναι απαράδεκτο να μην σκοράρω. Συγνώμη στον κόσμο. Συγνώμη στους συμπαίκτες μου. Αναγνωρίζω το λάθος μου. Έχουμε μείνει πίσω, έχουμε χάσει έδαφος. Σήμερα τιμήσαμε το σήμα που φοράμε. Πρέπει να δουμε το επόμενο παιχνίδι, να κοιτάξουμε μπροστά».

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Κίτσος, Μίλετιτς, Γιούστε, Λέτσγιακς, Κούσουλος (67′ Χαραλάμπους), Κασάμα, Μπρούνο (89′ Παναγιώτου), Λοΐζου (89′ Χούπερ), Παπουλής (67′ Μπέζους), Ανσαριφάρντ (77′ Κακουλλής).

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου (46′ Φερέιρα), Χαρογιάν, Παϊσίνιο, Κίκο, Σάμπο (68′ Χριστοφή) Πάντσεον (77′ Ιωάννου), Χριστοδουλόπουλος (77′ Χρυσοστόμου), Κορέια, Ουάρντα, Νινγκά (68′ Ράντονιτς).

Σκόρερ: Μπρούνο 43′, Κακουλλής 86′ / –

Κίτρινες: Κούσουλος, Κασάμα, Μπέζους/ Κορέια

Αποβολές: – / –