Breaking News

Ομόνοια-Ανόρθωση 1-1: Έχασαν έδαφος στο ΓΣΠ…

Χωρίς νικητή έληξε το σημερινό ντέρμπι στο ΓΣΠ ανάμεσα σε Ομόνοια και Ανόρθωση με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες (1-1) με γκολ από τους Ραμίρεζ και Ντουγκλάο, δύο γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος. Ομόνοια και Ανόρθωση μοιράστηκαν από ένα βαθμό, αποτέλεσμα σαφώς που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, σ’ ένα παιχνίδι μέτριου επιπέδου, χωρίς τις πολλές φάσεις και με αρκετά αργό ρυθμό. Στόχος των δύο ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη όμως σ’ αυτό ηττήθηκαν Στρέπελ και Αναστασίου, που είδαν τις ομάδες τους να προχωρούν σε αρκετά αβίαστα λάθη.

Εικόνα αγώνα
Σ’ ένα όχι και τόσο αρκετά ποιοτικό πρώτο ημίχρονο, Ομόνοια και Ανόρθωση πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1 με την «Κυρία» να χτυπά στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, μ’ ένα φοβερό και εξαιρετικό σουτ από τον Ντουγκλάο.

Η Ομόνοια βρέθηκε για πρώτη φορά σε ντέρμπι μπροστά στο σκορ, το έλεγχε μέχρι ενός σημείου, όμως η χαλαρότητα και η εξυπνάδα του Ντουγκλάο της Ανόρθωσης δεν της επέτρεψαν να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Ο Ραμίρεζ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 18’ για την Ομόνοια μέσα από στημένη φάση, βάζοντας έξυπνα το σώμα του πίσω από τον Ντούρις, κέρδισε την κεφαλιά και σημειώθηκε το 1-0, με τους «πράσινους» να εξαργυρώνουν πολύ νωρίς την υπεροχή και την κατοχή μπάλας που είχαν στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Κατά κανόνα αυτό το γκολ θα έδινε ψυχολογική ώθηση στην Ομόνοια ενόψει συνέχειας, αντίθετα όμως η Ανόρθωση ήταν αυτή που έδειχνε να έχει διάθεση για αντίδραση, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι το 35’ η Ομόνοια κινήθηκε περισσότερο στα αμυντικά της καθήκοντα αφού ήθελε να διαφυλάξει το 1-0, λογαριάζοντας όμως χωρίς την Ανόρθωση, που στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ήταν αρκετά ανεβασμένη. Αρχικά στο 39’ μία τεράστια ευκαιρία με τον Λαβόρδε πήγε χαμένη ενώ στο 41’ ο Στρούνα επίσης σπατάλησε την πολύ καλή πάσα που του έδωσε ο Πράνιτς.

Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει με τις επιθετικές πρωτοβουλίες της Ανόρθωσης να συνεχίζονται και τον Ντουγκλάο να ‘χτυπάει’ στις καθυστερήσεις πριν την ανάπαυλα, μ’ ένα ευθύβολο ξερό σουτ και χωρίς περιθώρια αντίδρασης από τον Μεχίας για να διαμορφωθεί το 1-1-.

Ντέρμπι στα χαρτιά, αφού στην πράξη οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν αναμενόμενο θέαμα. Μέχρι το 60′ καμία από τις δύο δεν είχε φτάσει με προϋποθέσεις στις αντίπαλες εστίες. Στο 65′ και στο 66′ οι δύο ομάδες με αρκετή καθυστέρηση έκαναν τις πρώτες του τελικές στην επανάληψη με την Ομόνοια αρχικά με σουτ του Ντάρμπισαιαρ και την Ανόρθωση στη συνέχεια με τον Εγγλέζου. Πρωταγωνιστές στις αποκρούσεις οι Δημητρίου και Μεχίας, με τον πρώτο να αποκρούει άλλον ένα κεραυνό από τον Άγγλο φορ στο 67’ της αναμέτρησης.

Στο 72’ ο Μπέκα με πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ πήγε να απειλήσει την εστία της Ομόνοιας, η μπάλα όμως βγήκε μόλις άουτ ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση βρέθηκε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ. Αρχικά με τον Σισέ στην περιοχή να κάνει το σουτ και τον Μεχίας ν’ αποκρούει και στην επαναφορά ο Ντούρις με νέο σουτ να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Το τελικό σφύριγμα του Τράττου βρήκε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία με τις Ομόνοια και Ανόρθωση να χάνουν έδαφος.

Οι συνθέσεις:
Ομόνοια: Μεχίας, Μανρίκε, Σοάρες, Αντόνια (55’ Ντάρμπισαϊαρ), Λόρα, Γκόμεθ, Λόπες (80’ Χριστοφή), Ραμίρες, Βύντρα, Κατελάρης (69’ Κούσουλος), Πρτσε

Ανόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Πράνιτς (46’ Εγγλέζου), Ράγιο, Λαβόρδε (63’ Σισέ), Μικελτάντζε (89′ Οικονομίδης), Ντούρις