ΑΕΚ

Ομόνοια – ΑΕΚ 0-0: «Κόλλησαν» και έκαναν βήμα σημειωτόν (vid)

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Ομόνοιας με την ΑΕΚ στο ΓΣΠ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία εκ των δύο ομάδων. Σ’ ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και στο μεγαλύτερο διάστημα τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν στην αλληλοεξουδετέρωση του αντιπάλου η μπίλια έκατσε στο «Χ».

Το «τριφύλλι» είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι με το δοκάρι του Ρομάν Μπέζους στο 78’. Ο Ουκρανός μεσοεπιθετικός με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Πίριτς, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε το σουτ του Κούσουλου. Γι’ άλλη τέταρτη φορά στη σεζόν η Ομόνοια δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερη σερί νίκη, γεγονός που δεν της επιτρέπει να σκαραφαλώσει ακόμα ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, όμως υστέρησε στη δημιουργία φάσεων και πολύ περισσότερο στην αποτελεσματικότητα. Έτσι, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει δεύτερη εκτός έδρας νίκη. Από την άλλη, διατήρησε το μηδέν παθητικό για τρίτο σερί ματς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (80′ Χαραλάμπους), Κούσουλος, Σίμιτς (40′ Λοΐζου), Σεμέδο, Μπέζους (79′ Αλιούμ), Κακουλλής (68′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσεθ, Λέντες, Καπτούμ (65′ Πονς), Ντίμερς, Φαράζ (64′ Γκιούρτσο), Τόνγκια (82′ Σάντος), Σολ.

Έναρξη αγώνα.

2′ Σέντρα του Ντίμερς, κεφαλιά του Σολ η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο. Πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι.

10′ Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς. Οι δύο ομάδες προσπαθούν κυρίως να καταστρέψουν το παιχνίδι της άλλης, παρά να δημιουργήσουν.

16′ Ο Τόνγκια προσπάθησε να δημιουργήσει απειλή στην περιοχή της Ομόνοιας από αριστερά, έκανε δυνατή πάσα – σουτ η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας.

19′ Κόρνερ του Μπέζους, διπλή προσπάθεια του Κακουλλή ο Πίριτς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

23′ Kαλή ευκαιρία για την Ομόνοια, σουτ του Κακουλλή ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ.

26′ Σουτ του Τόνγκια από το ύψος της περιοχής η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

33′ Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Φαμπιάνο. Η Ομόνοια δεν δείχνει να ενοχλείται με αυτό και επιδιώκει να κτυπήσει με γρήγορες επιθέσεις ή αντεπιθέσεις. Για την ώρα, πάντως, δεν τα καταφέρνει.

36′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Σίμιτς, εντολή από Αυγουστή σε Αλιιούμ και Λοΐζου για να κάνουν ζέσταμα.

38′ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σέρβος, ετοιμάζεται να περάσει στο γήπεδο ο Λοΐζου.

45’+1 Σκοράρει ο Κακουλλής με κοντινό πλασέ, μετά από κάθετη πάσα του Μπασιρού, αλλά σηκώθηκε αμέσως το σημαιάκι για οφσάιντ. Επιβεβαιώθηκε μέσω VAR ότι ήταν εκτεθειμένος ο φορ της Ομόνοιας.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Κίτρινη κάρτα στον Σωφρόνη Αυγουστή για διαμαρτυρίες, μετά τη λήξη του ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, από τρεις τελικές για τις δύο ομάδες (δύο στον στόχο για τους γηπεδούχους, μία για τους φιλοξενούμενους. Αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν προσηλωμένες στο πλάνο τους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Χωρίς κάποια φάση στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Αργός ρυθμός και πολλές προσωπικές μονομαχίες.

69′ Ο Γκιούρτσο βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε λίγο έξω αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

78′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια σε εκτέλεση φάουλ του Μπέζους. Άτυχοι οι πράσινοι.

78′ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια σε γύρισμα του Κούσουλου απέκρουσε ο Πίριτς.