Ο Τρισκόφσκι μίλησε τελευταίος…Όλα όσα έγιναν στον αγώνα ΑΕΚ-ΓΑΝΔΗ

Με την τύχη της πρέπει να τα έχει η ομάδα της ΑΕΚ μετά την ισοπαλία με 1-1 από την Γάνδη μέσα στο Αρένα στα πλαίσια του τρίτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Πολλές ευκαιρίες για τους «κιτρινοπράσινους» με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τρισκόφσκι στο πρώτο μέρος.

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της ΑΕΚ που στα πρώτα 20 λεπτά είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 11΄ με τον Χέφελ να κάνει το συρτό σου και τη μπάλα να περνά λίγο έξω. Μεγάλη ευκαιρία για τους Λαρνακείς στο 17 με τον Ακοράν να κάνει εξαιρετική προσπάθεια με το σουτ να περνά ελάχιστα έξω.

Η πρώτη ευκαιρία για τους Βέλγους ήρθε στο 18΄ μετά από σουτ του Κούμπο το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Τόνιο. Άτυχη η ομάδα της Λάρνακας στο 26΄ με την πάσα του Ντεγέγκερε να βρίσκει στον Μοϊσόφ και να στρώνεται στον Γιάρεμτσουκ που από κοντά πλάσαρε ιδανικά τον Τόνιο. Τεράστια ευκαρία για την ισοφάριση στο 35΄ μετά από μπαλιά του Χέφελ του ωραίο σουτ του Γιάννου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Καμίνσκι.

Η ατυχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε στο πρώτο μέρος με το σουτ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 42΄ να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας των Βέλγων. Δοκάρι και για τους Βέλγους μετά από σουτ του Οφόε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως τελείωσε το πρώτο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ομάδα της Λάρνακας. Οι παίχτες του Ιμανόλ Ιδιάκεθ έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Καμίνσκι. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 61΄μετά από ωραία μπαλιά του Τέτε οι Γιάννου και Τρισκόφσκι δεν πρόλαβαν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα.

Η Γάνδη απείλησε στο 63΄ με τον Νταβίντ να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Τόνιο και τον Ισπανό να αποκρούει εξαιρετικά το σουτ του. Στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ είχαν τον έλεγχο της μπάλας χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάτι το αξιόλογο. Το γκολ ήρθε στο 88΄ μετά από εκπληκτική μπαλιά του Ραούλ και εξαιρετική κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

Στην ομάδα της ΑΕΚ ξεκινούν να βλέπουν τον επόμενο αγώνα στο Βέλγιο όπου η ομάδα της Λάρνακας καλείται να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα. Με μια εμφάνιση όπως την σημερινή και με λίγη παραπάνω τύχη η ΑΕΚ μπορεί σίγουρα να πάρει την πρόκριση.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (Ραούλ 48΄), Μοϊσόφ, Γκονζάλεζ, Ακοράν (Τολεμές 82΄), Τέτε (Ασούμπρε 71΄), Σάστρε, Κάσες, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γιάννου

ΓΑΝΔΗ: Καμίνσκι, Λούστιγκ, Νγκατζουί, Πλαστούν, Ασαρέ, Ογιόσου, Οφόε, Νταβίντ, Ντεγέγκερε (Βεστράετε 57΄), Γιάρεμτσουκ (Ντεπόιτρε 62΄), Κούμπο (Κάστρο-Μόντες 78΄)

«Είμαστε ακόμη ζωντανοί και το πιστεύουμε»

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ μετά το τέλος του παιχνιδιού με την Γάνδη παραχώρησε δηλώσεις στην καθιερωμένη διάσκεψη τύπου, με τον Βάσκο κόουτς να δείχνει αρκετά ικανοποιημένος από την συνολική εικόνα του αγώνα.

Οι δηλώσεις του:

Τι γεύση αφήνει στην ΑΕΚ το αποτέλεσμα και κατά ποσό αφήνει ελπίδες: «Πάντα σκεφτόμαστε θετικά. Ξέραμε την ποιότητα του αντιπάλου πριν το παιχνίδι. Όμως και εμείς είμαστε μια πολύ καλή ομάδα. Τα καλά νέα για εμένα σήμερα ήταν ότι δείξαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα στην Ευρώπη ότι μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε. Έχουμε ελπιδες αλλά είναι δύσκολο. Θα προσπαθήσουμε για ένα γκολ στην έδρα του αντιπάλου. Η ομάδα είναι αισιόδοξη. Ειμαστε ακόμη ζωντανοί. Το πιστεύουμε».

Θα αλλάξει κάτι στον τρόπο που θα αντιμετωπίσει τη Γάνδη στον επαναληπτικό:«Πάντα αναλύουμε το παιχνίδι μετά το τέλος. Μετά θα πάρουμε αποφάσεις. Μπορούσαμε να αποφύγουμε το γκολ που δεχτήκαμε. Κάναμε πολλές ευκαιρίες. Είναι επιθετική ομάδα η Γάνδη. Ο στόχος μας είναι να πάμε και να σκοράρουμε. Είδαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Νομίζω το ίδιο θα είναι και στο Βέλγιο. Φτιάχναμε ευκαιρίες μέχρι το τέλος και για αυτό σκοράραμε».

«Πήραμε το λιγότερο απ’ όσο δικαιούμασταν…»

Δηλώσεις στην κάμερα της Cytavision παραχώρησε ο Εκπρόσωπος Τύπου της ΑΕΚ μετά το πέρας του παιχνιδιού, με τον Κυριάκο Δημητρίου να δείχνει την ικανοποίηση του για την εικόνα της ομάδας του στο ματς αλλά όχι και για το τελικό σκορ.

Οι δηλώσεις:

”Σίγουρα αξίζουν πάρα πολλά μπράβο γι’ αυτήν την μεγάλη προσπάθεια που κάναμε σήμερα. Νομίζω πήραμε το λιγότερο απ’ όσο δικαιούμασταν με βάση την εικόνα μας σε όλο το παιχνίδι με μια ομάδα έβγαλε τρομερή ποιότητα κατά διαστήματα. Παρόλα αυτά όχι μόνο την κοιτάξαμε στα μάτια αλλά αν απομονώσει κάποιος τις ευκαιρίες η πλειονότητα αυτών ήταν με το μέρος μας. Δεν είχαμε τύχη στο πρώτο ημίχρονο με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τρίσκο. Δεχθήκαμε αντίθετα εμείς το γκολ πάνω σ’ ένα σημείο που πιέζαμε. Και στην επανάληψη ήμασταν η ομάδα που επιζήτησε το γκολ μέχρι το τέλος και ανταμειφθήκαμε. Πλέον το 1-1 δεν είναι σίγουρα το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά είμαστε περήφανοι για την προσπάθεια που έγινε. Όσες ελπίδες έχουμε θα πάμε να τις κυνηγήσουμε στο Βέλγιο. Μπορεί σε κάποιους να ακούγεται παράξενο όμως έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να κάνομε κάτι τέτοιο. Διαθέτουμε τις δυνατότητες και το σωστό πνεύμα σαν ομάδα. Ευχαριστούμε τον κόσμο όχι μόνο για την παρουσία του αλλά και για το παλμό και την βοήθεια που έδωσε στην ομάδα όταν το χρειαζόταν”.

Για το ότι βολεύεται και με ισοπαλία μετά το γκολ που πέτυχε είπε: ”Θωρούμε ποιον έχουμε απέναντί μας όμως έχουμε τρομερή πίστη στις δυνατότητες μας. Όσες ελπίδες έχουμε θα τις κυνηγήσουμε”.

«Το γκολ που πετύχαμε μας δίνει αυτοπεποίθηση»

Ο Τρισκόφσκι μετά το πέρας του παιχνιδιού της ΑΕΚ με την Γάνδη στο ΑΕΚ Αρένα παραχώρησε δηλώσεις στην μικτή ζώνη και στην τηλεόραση της Cytavision εκφράζοντας μέσα από αυτές την αυτοπεποίθηση του ότι η ΑΕΚ μπορεί να τα καταφέρει στο Βέλγιο.

«Ήταν ένα παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Ο αντίπαλος είναι επιπέδου… ομίλων. Στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Δεχτήκαμε ένα γκολ και προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση και τα καταφέραμε. Δεν θα είναι εύκολο το έργο μας στον επαναληπτικό, όμως αυτό το γκολ που πετύχαμε στο τέλος μας δίνει αυτοπεποίθηση ενόψει του αγώνα που θα γίνει στο Βέλγιο».

Για το ότι η ΑΕΚ μπορεί να σκοράρει και εκτός έδρας: «Αυτό το γκολ μας δίνει αυτοπεποίθηση για να πάμε για τη νίκη. Είμαι πεπεισμένος ότι μπορούμε. Θα πάμε για να προκριθούμε».