Ο Ντούρις λύτρωσε την Ανόρθωση και την έστειλε στο +4

Την ενημέρωση χορηγεί η ΜegabetPlus / Υλικό από Larnakasports.com

Σε ένα χορταστικό Βαρωσιώτικο ντέρμπι η Ανόρθωση αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα, στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο επικρατώντας 3-2 και ανοίγοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ομόνοια στο +4.

Αν και η Ανόρθωση ξεκίνησε εντυπωσιακά με γκολ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σελίν, εντούτοις η απάντηση από τη Νέα Σαλαμίνα ήρθε άμεσα. Στο 8΄ ο Κίνγκσλεϊ έβαλε πλάτη τον Βργκοτς, γύρισε ωραία το σώμα και με σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Γενικά η Ανόρθωση ήταν καλύτερη, κρατούσε μπάλα κι έψαχνε ένα δεύτερο γκολ. Το γκολ αυτό ήρθε στο 22΄ με τον Γκαλίτσιο να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ράγιος και αδράνεια στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας.

Και ενώ εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα πήγαινε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα ο Κίνγκσλεϊ «χτύπησε» ξανά και στο 44΄ με εξαιρετική κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση έριξε μέσα τον Χριστοφή και ακολούθως τον Ντούρις στην κορυφή για να μπορέσει να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν πολύ καλά και παρά το γεγονός ότι η Ανόρθωση είχε τον πλήρη έλεγχο δεν μπόρεσε να φτιάξει πολλές φάσεις για γκολ.

Το γκολ της λύτρωσης ήρθε στο 81ο λεπτό με τις «χρυσές» αλλαγές του Κετσπάγια. Ο Χριστοφή έβγαλε την σέντρα από αριστερά και ο Ντούρις με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν ακόμη και να πάρουν το βαθμό όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Λόρια έδιωξε σωτήρια κρατώντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για την «Κυρία».

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (77′ Ανανίτζε), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Ράγιος, Καλτσάς (72′ Ντούρις), Οκριασβίλι, Κατσιαράβα (46′ Χριστοφή)

-Στον πάγκο Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Πηλέας, Βασιλακάκης, Μανθάτης, Ιωάννου

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κορέια, Μπαραβίκας, Ρέινολντς (75′ Κωστή), Σιαθάς (82′ Σίμπσον), Φουστάρ (22′ Χριστοφόρου), Ροντρίγκεζ, Λαμπότ, Μαριάνοβιτς, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

-Στον πάγκο Βεσελόφσκι, Ντελγκάδο, Νουρ, Σαν Ρομάν, Μαουρίσιο, Τελφέρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαλίτσιος (3η)

Κετσπάγια: «Ξεφύγαμε λίγο στη βαθμολογία, θέλουμε να το κρατήσουμε ως το τέλος»

Διαβάστε τα όσα δήλωσε στη διάσκεψη τύπου ο προπονητής της Ανόρθωσης, Τιμούρ Κετσπάγια μετά τη νίκη απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα.

«Έγινε ένα καλό παιχνίδι, δυνατό, με ευκαιρίες, δύναμη, πάθος. Είχε όσα χρειάζονται για να γίνει το ντέρμπι πιο όμορφο για τον κόσμο που έβλεπε. Ξέραμε πως δεν θα είναι εύκολο, η Σαλαμίνα είναι πολύ καλή ομάδα. Μπήκαμε πολύ καλά, προσπαθήσαμε από το πρώτο λεπτό να πιέζουμε. Τα καταφέραμε αλλά δυστυχώς τα λάθη που κάναμε σήμερα αμυντικά ίσως δεν τα κάναμε όλη τη σεζόν. Πιστεύω ότι αξίζαμε τη νίκη παρόλο που στο τέλος γλιτώσαμε σε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία που είχε η Σαλαμίνα. Αν δούμε όλο το παιχνίδι, ήμασταν καλύτεροι και δικαιούμασταν τη νίκη. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Τώρα έχουμε τρεις μέρες και ξανά εδώ με τη Σαλαμίνα για το κύπελλο. Σίγουρα είναι διαφορετικό παιχνίδι, είναι δυο παιχνίδια και θέλουμε ένα καθαρό σκορ, ένα καλό σκορ. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο, σίγουρα δεν έχουμε παράπονο σε αυτό. Είναι λίγες οι ομάδες που έχουν κόσμο στο γήπεδο όπως είπε ο Σάββας και εμείς είμαστε πρωτοπόροι σε αυτό. Ξεφύγαμε λίγο στη βαθμολογία και θέλουμε να το κρατήσουμε ως το τέλος».

Πουρσαϊτίδης: «Δίκαιο το αποτέλεσμα , ευτυχώς που είναι ο κόσμος της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας…»

Πουρσαϊτίδης: «Δίκαιο το αποτέλεσμα , ευτυχώς που είναι ο κόσμος της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας...»

Διαβάστε τα όσα δήλωσε στη διάσκεψη τύπου ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας, Σάββας Πουρσαϊτίδης μετά την ήττα της ομάδας του από την Ανόρθωση.

«Ήταν πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι ειδικά για τους φιλάθλους. Δυο πολύ καλές ομάδες, πέντε γκολ και αρκετές ευκαιρίες, σε ένα στάδιο με αρκετό κόσμο και παλμό. Ευτυχώς που είναι ο κόσμος της Ανόρθωσης, της Ομόνοιας και καταλαβαίνεις ότι παίζεις ποδόσφαιρο. Δεν θα κουραστώ να το λέω, ελπίζω το επόμενο παιχνίδι να είναι στην Αμμόχωστο.

Μπήκαμε πολύ φοβισμένα, η Ανόρθωση μας έβαλε πίεση και επιβλήθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Αυτό που φοβόμασταν έγινε με τα στατικά, δεχθήκαμε γκολ αλλά ευτυχώς ισοφαρίσαμε. Πήγαμε στο ημίχρονο να αλλάξουμε κάποια πράγματα γιατί η εικόνα μας δεν ήταν καθόλου καλή. Στο 2ο ημίχρονο κρατήσαμε τον αντίπαλο μακριά από την εστία. Αλλά το πληρώσαμε ξανά από μια αδράνεια και μοιραία ήρθε η ήττα. Αντιδράσαμε μετά, χάσαμε κάποιες κραυγαλέες ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Αν δούμε συνολικά την εικόνα, το αποτέλεσμα είναι δίκαιο».