Breaking News

Ο King της έσπασε το αήττητο και της πήρε τον αέρα – Δείτε τα στιγμιότυπα

Tην ενημέρωση χορηγεί η MegabetPlus
Πολύ σημαντική νίκη με 1-0 πήρε η Νέα Σαλαμίνα απέναντι στην ΑΕΚ στο γήπεδο “Αμμόχωστος”, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι, με γκολ του Κίνγκσλεϊ στο 79′ επικράτησαν της ΑΕΚ πήραν τους 3 βαθμούς της νίκης και παράλληλα έσπασαν το αήττητό τους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ορισμένες προσπάθειες και των δύο ομάδων να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες, χωρίς ωστόσο να έχουν αποτέλεσμα.Το ματς είχε πολύ κακό ρυθμό με ελάχιστες φάσεις στο παιχνίδι,σε έναν αγώνα που είχε μονομαχίες και παίχτηκε κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στην λευκή ισοπαλία.
Ίδιο έργο παίχτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους έτσι ώστε να μην δεχτούν το γκολ.Aυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά στην εστία των 2 γκολκίπερ να είναι λιγοστές. Αν εξαιρέσει κανείς κάποια σουτ που επιχειρήθηκαν, δεν υπήρχε ουσιαστική φάση για καμία ομάδα.Όλα αυτά μέχρι το 78′ λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μαριάνοβιτς που έκανε την κεφαλιά και απέκρουσε ο Τόνιο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Σαλαμίνα βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Κίνγκσλεϊ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Κορέια και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.
Η ΑΕΚ αντέδρασε και έχασε στο 83′ την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι που σούταρε και ο Κίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά. Το ματς πήρε φωτιά με τη Σαλαμίνα να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Κίνγκσλεϊ στο 87′ που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόνιο. Ένα λεπτό αργότερα οι κιτρινοπράσινοι έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Χέφελ που σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης:

Οι δηλώσεις των 2 προπονητών από το Αμμόχωστος

Χαρούμενος με την νίκη της ομάδας του εμφανίστηκε μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, με τον τεχνικό της Σαλαμίνας να ευχαριστεί τον κόσμο της ομάδας του για την στήριξη που τους παρείχε. Αντίθετα, ο προπονητής της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιάκεθ εξέφρασε την απογοήτευσή του για την ήττα της ομάδας του και υποσχέθηκε στον κόσμο πως θα παλέψουν για το καλύτερο.

Πουρσαϊτίδης: «Έίμαστε και πάλι εδώ»

Χαρούμενος για τη νίκη της Νέας Σαλαμίνας εμφανίστηκε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Ο Ελλαδίτης τεχνικός ευχαρίστησε τον κόσμο και έστειλε το μήνυμα ότι η ομάδα του είναι και πάλι εδώ, παρά τις αποχωρήσεις του καλοκαιριού.

«Όσον αφορά στο παιχνίδι ο συνάδελφος με κάλυψε. Νομίζω δημιουργήσαμε αρκετά προβλήματα στον αντίπαλο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, είχε κάποιες προϋποθέσεις, αλλά εμείς είχαμε τις ευκαιρίες για να πετύχουμε ακόμα ένα γκολ. Παίζαμε με μια ομάδα που ακόμα και στα κακά της κέρδιζε και αυτό λέει πολλά. Μας δημιούργησαν αρκετά προβλήματα, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου που ανταποκρίθηκαν σε μεγάλο βαθμό και έδωσαν τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το πρωτάθλημα ακόμα δεν είναι ούτε καν στα μέσα, έχουμε δρόμο μπροστά μας. Να έχουμε σκυμμένα τα κεφάλια, να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να προχωράμε. Σήμερα ένιωσα τον κόσμο μας να είναι ο 12ος παίκτης. Εκεί που τον χρειαζόμασταν πάρα πολύ. Θέλουμε να πούμε ένα ευχαριστώ στους φιλάθλους μας. Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη. Κάτω κεφάλια και προχωράμε. Καλή συνέχεια στον συνάδελφο.

Η δουλειά γίνεται πάνω από δύο χρόνια, υπάρχει ένα κορμός, μια νοοτροπία και προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε. Παρ’ όλο που χάσαμε καλούς παίκτες, είμαστε και πάλι εδώ».

Για τον Κωστή..

«Δεν ξέρουμε, ένιωσε μια ζάλη, έπρεπε να αντικατασταθεί».

Ιδιάκεθ: «Μπορούμε να αντιστρέψουμε την κατάσταση»

Παρά την πικρία για την ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα, ο προπονητής της ΑΕΚ Ιμανόλ Ιδιάκεθ εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι η ομάδα του μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση.

«Σίγουρα είναι δύσκολη ήττα για μας. Το παιγνίδι ήταν όπως το περιμέναμε. Ελέγχαμε την μπάλα στο πρώτο μέρος, αλλά και ο αντίπαλος προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Δεν ήμασταν αρκετά επιθετικοί στο πρώτο μέρος. Στο β’ ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, όμως μπορεί να μην είχαμε ξεκάθαρες φάσεις, είχαμε τις προϋποθέσεις. Στην καλύτερη μας στιγμή στο παιγνίδι δεχθήκαμε το γκολ. Δεν έχω πολλά παράπονα από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Δεν είχαμε την απαιτούμενη ποιότητα για να πετύχουμε το γκολ και να πάρουμε το αποτέλεσμα. Ξέραμε τις δυσκολίες όταν έρχεσαι εδώ. Όταν δεν σκοράρεις είναι αδύνατο να πάρεις τη νίκη. Η Νέα Σαλαμίνα έχει βελτιωθεί πολύ. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο. Είναι δύσκολη στιγμή για όλους μας. Θέλω να τους διαβεβαιώσω ότι αυτή η ομάδα θα παλέψει μέχρι το τέλος. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να αντιστρέψουμε την κατάσταση».