Ο Ελουντού της στέρησε την μοναξιά της κορυφής

Eνημέρωση από LarnakaSports.com

Χωρις νικητή τέλειωσε το Βαρωσιώτικο ντέρπι μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και της Ανόρθωση. Οι δύο ομάδες διεξήλθαν ισόπαλες 2-2 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Πρόσφερε έναν ωραίο θέαμα, με τέσσερα γκολ και αρκετές ευκαιρίες από πλευράς και των δύο ομάδων.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν γρήγορα  γκολ. Αυτή που πέτυχε πρώτη το γκολ ήταν η Νέα Σαλαμίνα, στο 3’. Ο Ελούντου με μια ατομική ενέργεια γύρισε στην πλάτη του Γκαλίτσιου ,στον Σίμπσον και αυτός με πλασέ νίκησε τον Λόρια.

Η απάντηση της μεγάλης «Κυρίας» δεν άργησε να έρθει. Ένα λεπτό αργότερα ο Κατσιαράβα την κατάλληλη στιγμή πέρασε την μπάλα στον Ράγιος και αυτός με σουτ βολίδα νίκησε τον Κίσσα, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά καλή. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες ωστόσο το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ. Η Νέα Σαλαμίνα πατούσε αρχικά καλύτερα  και  δημιούργησε προβλήματα στην Ανόρθωση.

Όμως αυτή που κατάφερε να φτάσει πρώτη στο γκολ και να προηγηθεί αυτή την φορά ήταν η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια. Στο 65’ της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση κόρνερ η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας αδράνησε να διώξει την μπάλα και ο Γκαλίτσιος από κοντά  με πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το γκολ που δέχτηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν. Έτσι στο 74’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωστή , ο Λάμπο έκανε το κεφάλι, ο Λόρια του είπε «όχι». Όμως ο Ελουντού ήταν εκεί στο διώξιμο το Λόρια και με δυνατό βολέ ισοφάρισε σε 2-2 για την Νέα Σαλαμίνα.

Η Ανόρθωση μετά το γκολ που δέχτηκε έψαξε και τρίτο τέρμα. Στα τελευταία λεπτά πίεσε και στο 77’ ο Οκριασβίλι έχασε μία μεγάλη ευκαιρία  απέναντι από τον Κίσσα  έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κύπριου πορτιέρου. Παρά την πίεση της Ανόρθωσης η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κρατήσει τον βαθμό και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Αξιοσημείωτη ήταν η εμφάνιση του Ελουντού καθώς έδωσε μίαν Ασίστ και σκόραρε το γκολ που χάρισε στην Νεά Σαλαμίνα τον ένα βαθμό.

Η  ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο N. Papas group Αμμόχωστος-Επιστροφή. Η Ανόρθωση πλέον έχει συγκάτοικο την Ομόνοια στους 18 βαθμούς μετά από την νίκη του Τριφυλλιού και την δική της ισοπαλία.

Δείτε τα στιγμιότυπα απο την ισοπαλία του Βαρωσιώτικου ντέρπι ανάμεσα στην Νέα Σαλαμίνα και στην Ανόρθωση

Πουρσαϊτίδης: «Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι στο Βαρώσι»

Διαβάστε αναλυτικά τις δηλώσεις του προπονητή τις Νέας Σαλαμίνας Σάββα Πουρσαϊτίδη μετα το παιχνίδι απέναντι στην Ανορθωση.

“Καλησπέρα. Ευχαριστώ τον Τιμούρ. Ξέραμε πως θα δυσκολευτούμε πολύ. Η Ανόρθωση απειλεί λόγω του ύψους από τα στημένα, ξέρει να παίζει για το αποτέλεσμα, μια έμπειρη ομάδα. Κάναμε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο φέτος. Κάναμε δυο λάθη και τα πληρώσαμε ακριβά. Αν με ρωτούσατε για τον ένα πόντο πριν το παιχνίδι θα έλεγα πως είναι καλός ο βαθμός. Μετά το παιχνίδι δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Ανόρθωση. Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι στο Βαρώσι.”

Κετσπάγια: «Περιμέναμε ότι θα έχουμε δυσκολίες»

Διαβάστε τι δήλωσε ο Τιμούρ Κετσπάγια στην διάσκεψη τύπου μετα τον αγώνα απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα

Ο προπονητής της Ανόρθωσης είπε:

“Έγινε ένα καλό παιχνίδι, ενδιαφέρον παιχνίδι με πολλές φάσεις από τις δύο πλευρές. Πιστεύω έμειναν ευχαριστημένοι από το θέαμα όσοι ήρθαν στο γήπεδο αλλά και αυτοί που το είδαν από την τηλεόραση.

Μετά από 8 παιχνίδια που δώσαμε, αυτό που μας δυσκόλεψε περισσότερο ήταν το σημερινό. Περιμέναμε ότι θα έχουμε δυσκολίες.

Δεν είμαι ευχαριστημένος από το πρώτο ημιχρόνο, ισορροπήσαμε στο δεύτερο μέρος

Το 2-2 είναι δίκαιο το αποτέλεσμα, με βάση αυτά που έδειξαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο. Είναι δύσκολο το πρωτάθλημα.

Καλή συνέχεια στο Σάββα και στη Νέα Σαλαμίνα. Δεν είναι τυχαία εκεί που βρίσκεται τα τελευταία 2 χρόνια”