Νέα Σαλαμίνα: Ήττα με 1-0 στην Πάφο

Η Πάφος επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Η Παφιακή ομάδα, που είχε για σκόρερ τον Αραγίουρι, ανέβηκε στους 12 βαθμούς ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 14.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη από την Νέα Σαλαμίνα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, την κατοχή της μπάλας αλλά και τις ευκαιρίες για να φτάσουν σε κάποιο τέρμα. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα, δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική στην εστία της Παφιακής ομάδας.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με 10 ποδοσφαιριστές λόγο αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρα του Χριστοφόρου.
Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάτι και η Πάφος πήρε μια σημαντική νίκη που την ανεβάζει στους 12 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Σαλαμίνα.

”Σοκ για εμένα / Όποιος κατάλαβε – κατάλαβε…”

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης μίλησε μετά το τέλος του αγώνα Πάφος – Νέα Σαλαμίνα (6/12) που έγινε στο ‘’Στέλιος Κυριακίδης’’ για την 12η αγωνιστική.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής των φιλοξενουμένων:

‘’Καλησπέρα. Στο πρώτο μέρος ήμασταν κακοί. Δεν είχαμε αυτοπεποίθηση και ξεχάσαμε όσα δουλέψαμε. Χωρίς πάθος και ήταν ένα σοκ για εμένα. Πρώτη φορά το είδα. Είμαι προβληματισμένος. Είπαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα στο Β’ μέρος και ήρθε η κόκκινη όπως ήρθε, δεν μπορώ να το σχολιάσω, όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Δεχθήκαμε το γκολ, ισοφαρίσαμε και πιέζαμε για την ισοφάριση. Έκαναν προσπάθεια τα παιδιά, λες και βγήκαν άλλοι παίκτες σε σχέση με το πρώτο μέρος. Δεν ήρθε το γκολ αλλά είμαι προβληματισμένος για το πρώτο ημίχρονο. Συγχαρητήρια στην Πάφο’’.