Breaking News

Νέα Σαλαμίνα – Άρης 1-3: Πράσινη καταιγίδα στο «Αμμόχωστος» (vid)

Άρης φτιαγμένος από μέταλλο πέρασε με «διπλό» από το «Αμμόχωστος» κερδίζοντας 3-1 τη Νέα Σαλαμίνα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παρά τα μαζεμένα προβλήματα τραυματισμών η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και υποχρέωσε τους ερυθρόλευκους σε τέταρτη συνεχόμενη ήττα και δεύτερη εντός έδρας (η πρώτη ήταν από την Πάφος FC).

Μπράουν (3’), Σπόλιαριτς (37’) και Άδωνη με αυτογκόλ (84’) μετά τη σέντρα του Πηλέα πέτυχαν τα τέρματα για την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι, η οποία επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια και έφθασε στους 25 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την Πάφος FC. Οι πράσινοι της Λεμεσού υποδέχονται την παφιακή ομάδα με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου.

Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Ντιακιτέ στο 65’, αλλά δεν μπόρεσε να ασκήσει πίεση για την ισοφάριση και στο τέλος υπέκυψε στην ανωτερότητα του Άρη. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη υποχώρησε στην 9η θέση με 13 βαθμούς.

Το ματς

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος». Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, δεν κινδύνευσε καθόλου και με μπασκετική ευστοχία πήρε γερό προβάδισμα στο σκορ, μετουσιώνοντας σε γκολ τις δύο από τις τρεις τελικές του προσπάθειες. Με το «καλημέρα» στην αναμέτρηση ο Μπράουν με μακρινό σουτ έπιασε στον «ύπνο» τον Μελίσσα και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού έβαλε σε θέση οδηγού την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο 3’. Στο 30’ ο Σωφρονίου με υπερένταση αποσόβησε έσωσε την παραβίαση της εστίας του μετά το γύρισμα της μπάλας από τον Γιαγκό, ο οποίος λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Εφτά λεπτά αργότερα ο Ματίγια Σπόλιαριτς μιμήθηκε τον πατέρα του, Μιλένκο, και με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τη Νέα Σαλαμίνα να έχει την εδαφική υπεροχή και τον Άρη να διαχειρίζεται με άνεση το υπέρ του προβάδισμα. Το σκηνικό άλλαξε στο 65’ αφού η Νέα Σαλαμίνα μείωσε στο σκορ σε μια στατική φάση. Ο Φράγκος εκτέλεσε φάουλ, ο Ντιακιτέ νίκησε στον «αέρα» τους αμυντικούς του Άρη και έβαλε τους ερυθρόλευκους στο κόλπο της διεκδίκησης βαθμολογικού κέρδους.

Το γκολ των γηπεδούχων αφύπνισε τον Άρη που όχι μόνο δεν προσπάθησε να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ, αλλά επιτέθηκε με μανία ψάχνοντας τρίτο τέρμα. Κι έτσι έγινε. Στο 84’ ο Πηλέας έκανε σέντρα από αριστερά και ο Άδωνη στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον Άρη.

Πουρσαϊτίδης: «Πρέπει να βρούμε τις λύσεις, ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε»

Στο επιθετικό πρόβλημα της Νέας Σαλαμίνας αναφέρθηκε ο προπονητής, Σάββας Πουρσαϊτίδης μετά την ήττα (1-3) από τον Άρη.

Όσα δήλωσε ο Σάββας Πουρσαϊτιδης:

«Χάσαμε από έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο που βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Συνεχίζουμε, δεν τα παρατάμε. Το αυτογκόλ γκρέμισε τα όνειρα όλων μας. Η εμφάνιση του Β΄ ημιχρόνου με αφήνει ικανοποιημένο.

Όταν οι επιθετικοί δεν σκοράρουν είναι πρόβλημα, όμως πρέπει να έχουμε και πιο ποιοτικές τελικές πάσες και σέντρες. Πρέπει να βρούμε τις λύσεις γιατί έχουμε μόνο ένα τέρμα από επιθετικό.

Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε στη διακοπή, να γίνουμε πιο ουσιαστικοί, να μπαίνει η μπάλα στα δίχτυα, ειδικά από τους επιθετικούς και θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό».

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς (9′ Ντιακιτέ), Οφόρι, Μιγκελίτο (46′ Μαργκάσα), Μάντζεκ, Φελίπε (46′ Κλίμοβιτς), Λιμπόμπε (59′ Τολεμές), Φράγκος (79′ Τσίκο), Ντορεγκαράι.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Σωφρονίου, Γιαγκό, Μεντιούπ, Μπρόρσον, Μποακί, Μπράουν, Σόκε (60′ Γιαμπλόνσκι), Σπόλιαριτς (60′ Σικόρσκι), Ντζαβέ (64′ Πηλέας), Μπαμπίκα (71′ Ντελμίρο), Γκομίς (46′ Στεπίνσκι).

Σκόρερ: Ντιακιτέ 65′ / Μπράουν 3′, Σπόλιαριτς 37′, Άδωνη (αυτογκόλ) 84′

Κίτρινες: Σεργίου (3η) / Μεντιούπ, Ντζαβέ (3η), Μπρόρσον, Γιαγκό.

Στάδιο: «Ν. Papas Group – Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός: Αναστασίου Στέφανος.