Μεγάλο διπλό των All’D Stars απέναντι στις ETHA Queens

Πηγή: xeimerino.com

Την δεύτερη φετινή τους νίκη πανηγύρισαν χθες βράδυ οι All’D Stars, οι οποίες στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Γυναικών, επικράτησαν εκτός έδρας των ETHA Court Queens με 26-46 ανεβαίνοντας παράλληλα στην 3η θέση της Βαθμολογίας με 6 βαθμούς. Για τις “Βασίλισσες” από την άλλη, οι οποίες αγωνίστηκαν χωρίς την πολυτιμότερη τους παίκτρια, Σοφία Χειμωνέττου, αυτή ήταν η 2η ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα, η οποία τις έφερε στην 4η θέση παρέα με τις χθεσινές αντιπάλους τους, επίσης με 6 Βαθμούς.

Ιδανικό ξεκίνημα έκαναν στον χθεσινοβραδυνό αγώνα στο Πολυπροπονητήριο “Ευάγγελος Φλωράκης” οι φιλοξενούμενες, οι οποίες στο 1ο δεκάλεπτο πήραν σοβαρό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενες την επιθετική αφλογιστία των γηπεδούχων, προηγούμενες με 0-16! Οι παίκτριες του Δημήτρη Μακρή αφυπνίστηκαν στην πορεία, ανέβασαν την απόδοσή τους στην 2η περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν ελαφρά την απόσταση κλείνοντας το ημίχρονο με 12-26.

Πανομοιότυπο ήταν όμως το ξεκίνημα της επανάληψης, με την ομάδα της Λάρνακας να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, η οποία σε κάποιο σημείο άγγιξε ακόμη και το +27, ενώ η 3η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 17-41. Στην τελευταία περίοδο οι All’D Stars, έχοντας ήδη εξασφαλίσει ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνος, έριξαν κάπως ταχύτητες με αποτέλεσμα το τελικό σφύριγμα να βρει τον δείκτη του σκορ στο 26-46.

Τρεις παίκτριες των All’D Stars τράβηξαν κυρίως το κουπί στο σκοράρισμα και ξεχώρισαν στο χθεσινό παιγνίδι: η Έλενα Καλλή με 10 πόντους και η Αριάννα Πιττακού και Κωνσταντίνα Πατσάλου με 8 έκαστη. Από τις “Βασίλισσες” MVP ήταν η Ίγκριντ Ακαθιώτου με 14 πόντους και την ακολούθησαν η Αντριάνα Παυλίδου με 6 και η Μάρσια Τριλλίδου με 4. Την επόμενη αγωνιστική, οι All’D Stars θα φιλοξενήσουν τις Blue Cats, ενώ οι ETHA Queens θα υποδεχθούν τις Moufflons.