Αθλητικά Νέα

Μεγάλο διπλό και τεράστιο βήμα εξάδας

Η Ανόρθωση πέτυχε σπουδαίο διπλό στο «Αμμόχωστος» με 2-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, ανέβηκε στην 4η θέση και έκανε τεράστιο βήμα για την είσοδο της στην εξάδα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ άφησε πίσω τη δύσκολη βδομάδα που προηγήθηκε λόγω του θέματος με τον Ουζόχο, πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο και έκανε μεγάλο βήμα για την εξάδα. Με σκόρερ τους Εγγλέζου στο 27’ και Σίλντενφελντ στο 39’, η Ανόρθωση κέρδισε με 0-2, έφτασε τους 33 βαθμούς και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της ΑΕΚ για να δει που θα την βγάλει η 20η αγωνιστική.

Από την άλλη η Σαλαμίνα παραμένει στην 5η θέση, στους 30 βαθμούς και στο +4 από την Ομόνοια που έχει λιγότερο παιχνίδι.

0-2 με Εγγλέζου-Σίφο

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να βρίσκει ευκαιρίες για να απειλήσει την εστία του Βεσελόφσκι. Η ομάδα του Στρέπελ στην πρώτη της ευκαιρία για γκολ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό γκολ του Νικόλα Εγγλέζου, ο οποίος με φοβερό σουτ εκτός περιοχής στο 27’ έβαλε την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ. 12 λεπτά αργότερα και αφού η Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, η Ανόρθωση διπλασίασε τα γκολ της με κεφαλιά του Σίλντενφελντ.

Κατοχή η Σαλαμίνα, διαχείριση από Ανόρθωση

Η Ανόρθωση διαχειρίστηκε το υπερ της σκορ και κράτησε μια σημαντική νίκη που της δίνει μεγάλο προβάδισμα για την είσοδο στην εξάδα. Από την άλλη η Σαλαμίνα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι πετυχαίνοντας ένα γκολ.

Ανόρθωση: Δημητρίου, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Εγγλέζου, Μικελτάντζε, Βίκτορ, Πράνιτς (77’ Ράγιος), Ιωάννου (59’ Στρούνα), Στεφανέλι(70’ Ντουγκλάο), Ντούρις.

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Γκαρσία, Ρέινολντς, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα (66’ Κωστή), Νουρ, Τιάγκο, Σικόρσκι (46’ Σιαθάς), Κίνγκσλει.