Αθλητικά Νέα

Λάρνακα: Νικητές και στο Ράλλυ Γύρος της Κύπρου οι Γαλαταριώτης και Ιωάννου

Κερδίζοντας και τις οκτώ ειδικές διαδρομές συνολικού μήκους 88,7χλμ οι Σίμος Γαλαταριώτης / Αντώνης Ιωάννου επικράτησαν στο Ράλλυ Γύρος της Κύπρου που διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο 17-18 Ιουνίου από τον Κυπριακό Σύνδεσμο Αυτοκινήτου.

Ο Γαλαταριώτης, που οδήγησε ένα Volkswagen Polo GTi R5 μετράει πλέον επτά νίκες στον εν λόγω αγώνα – εκ των οποίων οι έξι συνεχόμενες – και είναι ο ρέκορντμαν της διοργάνωσης. Παράλληλα, έκανε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα αφού είχε κερδίσει και το Ράλλυ Λάρνακας και πλέον είναι φαβορί για τον έκτο τίτλο πρωταθλητή τα τελευταία επτά χρόνια. Όπως και στη Λάρνακα, οι Κώστας Ζήνωνος/ Φάνος Χριστοφή με Citroen DS3 τερμάτισαν δεύτεροι, γράφοντας δεύτερο χρόνο σε όλες τις διαδρομές. Στην τρίτη θέση τερμάτισαν οι Παναγιώτης Γιάγκου / Άριστος Νικολάου με Hyundai i20.

Την κατηγορία RC2 κέρδισαν οι Μιχάλης Ποσείδιας / Σάββας Λαός με Mitsubishi Lancer Evo X που ήταν τέταρτοι γενικής αφήνοντας πιο πίσω τους Γιάγκο Γιάγκου / Ανδρέα Νέστωρος με Mitsubishi Lancer Evo ΙX που ήταν δεύτεροι στην RC2 και έκτοι γενικής. Στην πέμπτη θέση γενικής ανέβηκαν οι Φλώρος Στυλιανού / Άγγελος Μακρίδης και Mitsubishi Mirage. Με ίδιου τύπου αυτοκίνητο ήταν έβδομοι οι Λούης Παπαγεωργίου / Χρίστο Ππάης.

Την κατηγορία 2WD S κέρδισαν οι Χάρης Ιωάννου / Λευτέρης Λαός με Renault Clio και την RCS1 οι Θωμάς Θεοφάνους/ Άγγελος Ξενοφώντος με Peugeot 106. Τη 10αδα συμπλήρωσαν οι Σοφιανός Ρούσσου / Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου με Ford Fiesta Rally3 που ήταν και τρίτη στην κατηγορία RC2.

Είχαν αποχωρήσει την πρώτη ημέρα και επανήλθαν την Κυριακή (18/6). Ακολούθησαν οι Σοφοκλέους / Παντελίδης με Volkswagen Golf GTi και Ταννούσης / Γεωργίου με Toyota Yaris.

Την Κυριακή (18/6) μετείχαν και δύο μικτά πληρώματα (οι συνοδηγοί ήταν αρχάριοι) με τους αδελφούς Χρίστο και Σάββα Σκορδή να τερματίζουν μπροστά από τους Παναγιώτη Ηράκλη και Ηλία Ηλία. Η εκκίνηση δόθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (17/6) από το Δήμαρχο Στροβόλου κ. Ανδρέα Παπαχαραλάμπους. Έλαβαν μέρος συνολικά 17 πληρώματα.