Κεραυνός – ΑΕΚ: Κράτησε την έδρα του και… έμεινε ζωντανός!

Πηγή: kerkida.net

Ο Κεραυνός κέρδισε με 96-87 την Πετρολίνα ΑΕΚ στο πλαίσιο του 3ου τελικού της ΟΠΑΠ Basket League… Με την νίκη αυτή η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη μείωσε σε 2-1 στις νίκες.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Krubally με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

**Θυμίζουμε πως ο πρωταθλητής κρίνεται στις τρεις νίκες. Επόμενος αγώνας μέσα στο “ΚΙΤΙΟΝ” την ερχόμενη Τετάρτη (17/05) στις 19:00.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη…

1η Περίοδος: 6-4, 8-7, 10-12, 13-17, 20-20

Σχόλιο 1ης Περιόδου: Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο. Βρίσκει αρκετούς πόντους και από τον πάγκο η Πετρολίνα ΑΕΚ.

2η Περίοδος: 20-23, 22-29, 30-34, 37-41, 43-44, 46-46

Σχόλιο Ημιχρόνου: Αρκετά συναρπαστικό ημίχρονο. Η Πετρολίνα ΑΕΚ βρέθηκε μέχρι και +7, όμως αντέδρασε και ισοφάρισε ο Κεραυνός. Πρώτοι σκόρερ του αγώνα οι Brown(AEK) και Burns(Κεραυνός) με 11 πόντους.

3η Περίοδος: 48-46, 56-56, 65-60, 70-64

Σχόλιο 3ης Περιόδου: Μέχρι τα μισά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Μετά το 5λεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Στυλιανού ο Κεραυνός πήρε ψυχολογία και προηγείται με +6.

4η Περίοδος: 76-64, 78-69, 82-77, 86-82, 96-87

Σχόλιο 4ης Περιόδου: Προσπάθησε να μείνει κοντά η ΑΕΚ, ωστόσο ο Κεραυνός ήταν πιο συγκεντρωμένος και έτσι κέρδισε το παιχνίδι, παίρνοντας την σειρά στο Game No4.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 46-46, 70-64, 96-87