Αθλητικά Νέα

Καταιγιστική και ξανά στην κορυφή η Κυρία

Την ενημέρωση χορηγεί η Megabet Plus

Στην πρωτοπορία της κούρσας του πρωταθλήματος επέστρεψε η Ανόρθωση, που επικράτησε με 4-0 σε βάρος του Ολυμπιακού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ντούρις, Κατσαράβα και Ράγιος (2) σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου, που πέρασε ξανά στην κορυφή έχοντας δύο βαθμούς παραπάνω από την Ομόνοια που ακολουθεί. Στους τέσσερις έμεινε ο Ολυμπιακός, που συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη μετά από εφτά αγώνες.

Το παιχνίδι
H Ανόρθωση είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος του αγώνα. Κράτησε περισσότερο την μπάλα από τον αντίπαλό της και είχε τις πρώτες της καλές στιγμές πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τους Καλτσά και Σίλντενφελντ. Το γκολ τελικά ήρθε στο 18’, όταν ο Ράγιος βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Ντούρις που νίκησε τον Κίρεφ με διπλή προσπάθεια και άνοιξε το σκορ. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μετά το γκολ και στο 35’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Κίρεφ να αποκρούει το σουτ του Γκαλίτσιου από τη μικρή περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι από πλευράς τους κατέγραψαν μόνο μία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο στο 27’, όταν ο Λόρια μπλόκαρε το σουτ του Αγιτέ.

Η Ανόρθωση δεν μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να της κάνει δύο τελικές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά (χωρίς ωστόσο να απειλήσει σοβαρά τον Λόρια), όμως στο 53’, στην πρώτη της καλή στιγμή κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ με τον Νίκα Κατσαράβα μετά από ασίστ του Καλτσά και να πάρει γερό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Ράγιος στο 73’ έδωσε διαστάσεις στην επικράτηση των γηπεδούχων όμως δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 86’ σημείωσε δεύτερο προσωπικό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Συνθέσεις
Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Εγγλέζου, Αρυματάς, Μαργκάσα (63’ Νταουσβίλι), Ράγιος, Καλτσάς, Ντούρις (75’ Σαντίκ), Κατσαράβα (68’ Μανθάτης).

Ολυμπιακός: Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια (65’ Ενόχ), Σιντιμπέ (46’ Νάνι), Κίκο, Οικονομίδης, Βινίσιους, Ντουβεντρού, Μπιλάλ (59’ Αζουλάο), Ζαχαρίου, Αγιτέ.

Τιμούρ: «Ο Ράγιος είναι ο ηγέτης της ομάδας»

Οι δηλώσεις του Τιμούρ Κετσπάγια μετά τη νίκη της Ανόρθωσης επί του Ολυμπιακού:

«Έγινε ένα καλό παιχνίδι. Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα. Παρότι κερδίσαμε με 4-0, ο Ολυμπιακός στα προηγούμενα παιχνίδια είχε δυσκολέψει όλες τις ομάδες και τους είχε βάλει γκολ. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που δεν δεχτήκαμε γκολ και δεν δώσαμε ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει μια μεγάλη ευκαιρία. Το πρωτάθλημα έχει πολλά παιχνίδια μπροστά. Είναι ευχάριστο ότι στην έδρα μας ο κόσμος είναι δίπλα μας και έχουμε πολύ μεγάλη δύναμη. Θέλουμε να συνεχίσουμε, έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας.

Συγχαρητήρια στον Ράγιος για τη γέννηση της κόρης του. Χθες δεν ήταν μαζί μας στην προπόνηση, του δώσαμε άδεια να έρθει αργά το βράδι. Είναι επαγγελματίας, έδειξε ότι η κλάση του είναι εκεί. Είναι ο ηγέτης της ομάδας».