Καρμιώτισσα – Ανόρθωση 0-2: «Κυρία» στο «Αμμόχωστος» (vid)

Με τους Χριστοδουλόπουλο και Ιωάννου να…. σερβίρουν και τους Αμπαρτζουμιάν και Νινγκά να σκοράρουν η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος», για την 3h αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «Κυρία» έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, επανήλθε στις επιτυχίες και έφθασε στους έξι βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Αρμένιος δεξιός μπακ στο 12’, μετά από συστημένη εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου. Στο 60’ ο Νινγκά «κλείδωσε» το… τρίποντο για τους κυανόλευκους, σ’ ένα γκολ που πιστώνεται κατά μεγάλο ποσοστό στον Μιχάλη Ιωάννου, ο οποίος έκανε όλη τη δουλειά. Μελανό σημείο για την ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ο τραυματισμός του Χριστοδουλόπουλου. Ο Ελλαδίτης ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε στο 36’ από τον Ιωάννου.

Τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς για την Καρμιώτισσα και συντελεστής τερμάτων 1-8! Η ομάδα των Άνω Πολεμιδιών που είχε στον πάγκο τον Χρίστο Χαραλάμπους, προσπάθησε κατά διαστήματα να βάλει δύσκολα στην Ανόρθωση, είχε προϋποθέσεις για γκολ, όμως υστέρησε στην τελική προσπάθεια.

Την επόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση υποδέχεται τον Ακρίτα Χλώρακας, την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου, ενώ η Καρμιώτισσα θα παίξει επίσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ως φιλοξενούμενους του Άρη, την Πέμπτη 15 του μήνα.

To ματς

Στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι η Ανόρθωση ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με κεφαλιά του Χοφχάνες Αμπαρτζουμιάν στο 12. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε συστημένα το κόρνερ, ο Αρμένιος αμυντικός κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και με γυριστή κεφαλιά προ του Ντούρις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κνόμπλοχ. Ήταν το πρώτο γκολ της «Κυρίας» στο πρώτο ημίχρονο στη σεζόν και η πρώτη φορά κατά την οποία η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς πήρε κεφάλι στο σκορ.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο . Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός στο 36’ αποχώρησε τραυματίας και αντικαταστάθηκε από τον Μιχάλη Ιωάννου. Τρεις καλές στιγμές για να πετύχει γκολ είχε στο πρώτο ημίχρονο η Καρμιώτισσα. Στο 32’ ο Ελ Αλουχί σούταρε με τον Λόρια να αποκρούει, στο 40’ η κεφαλιά του Χουσμπάουερ έφυγε λίγο έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Χατζηβασίλη στο 45+3’.

H Ανόρθωση πατούσε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, κυρίως χάρη στην οξυδέρκεια και την ταχύτητα του Μιχάλη Ιωάννου. Ο Κύπριος μέσος, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε σε ρόλο επιτελικού μέσου αντικαθιστώντας τον Χριστοδουλόπουλο, εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, έκλεψε την μπάλα, μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αμαρκάριστο Νινγκά. Ο επιθετικός της «Κυρίας» απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε ένα από τα ευκολότερα τέρματα στην καριέρα του.

Στο τελευταίο ημίωρο η Ανόρθωση έχασε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, με τους Σαμπό, Εμπραλίτζε, Νινγκά και Γουαρίς, αλλά είτε ήταν άστοχοι ήταν βρήκαν απέναντί τους τον Κνόμπλοχ.

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο (87′ Πάντσεον), Εμπραλίτζε (72′ Γουαρίς), Χριστοδουλόπουλος (36′ Μ. Ιωάννου), Ουάρντα (87′ Αντωνίου), Νινγκά (72′ Ράντονιτς).

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Μαλόν, Μεντίμορετς, Σέλουσκα (66′ Αγγελή), Ελ Αλουχί, Μπεν Σαλάμ, Χουσπμάουερ (78′ Ανδρονίκου), Καλτσάς (66′ Ντούμπια), Χατζηβασίλη (59′ Σελάγια), Ντούρις (78′ Οικονομίδης).

Σκόρερ: – / Αμπαρτζουμιάν 12′, Νινγκά 60′

Κίτρινες: Χατζηβασίλης, Χούμποτσαν, Μπεν Σαλάμ / Ιωάννου, Σάμπο.

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «N. PAPAS GROUP / Αμμόχωστος – Επιστροφή».

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος.

Β’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος.

4ος: Αθανασίου Κυριάκος.

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τράττου Λεόντιος.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη αγώνα.

5′ Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

11′ Σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Ντούρις ήταν ένα βήμα πιο πίσω.

12′ Πρώτη απειλητική επίσκεψη της Ανόρθωσης στην περιοχή της Καρμιώτισσας, σέντρα του Εμπραλίτζε, σουτ του Νινγκά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

12′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Αμπαρτζουμιάν! Κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου στο πρώτο δοκάρι ο Αρμένιος νίκησε στον αέρα τον Ντούρις και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

14′ Πρώτο γκολ σε πρώτο ημίχρονο για την Ανόρθωση στο πρωτάθλημα και για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ.

15′ Σέντρα του Κορέια από αριστερά, κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, δεν βρήκε στόχο.

21′ Εμπραλίτζε και Αμπαρτζουμιάν συνεργάστηκαν ωραία, όμως η σέντρα του Αρμένιου δεν βρήκε συμπαίκτη.

25′ Σέντρα του Χουσμπάουερ από δεξιά, ο Χατζηβασίλης έκανε απευθείας το σουτ, αλλά ήταν πολύ άστοχος.

29′ Ωραία κάθετη πάσα του Χριστοδουλόπουλου στον Νινγκά, αυτός έδωσε στον Εμπραλίτζε, ο Γεωργιανός προσπάθησε να βρει ξανά τον επιθετικό από το Τσάντ, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και χάθηκε η προϋπόθεση ευκαιρίας.

32′ Διπλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, αρχικά ο Χουσμπάουερ έκανε το γύρισμα και η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας του Λόρια και στη συνέχεια της φάσης ο Ελ Αλουχί σούταρε και ο Λόρια απέκρουσε.

35′ Αποχωρεί τραυματίας ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, στη θέση του ο Μιχάλης Ιωάννου.

40′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, γυριστή κεφαλιά του Χουσμπάουερ η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

45′ Συρτό σουτ του Μιχάλη Ιωάννου, η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μεντίμορετς.

45′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45+2′ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την Καρμιώτισσα. Εκτέλεσε ο Καλτσάς, η μπάλα κτύπησε σε σώματα και έφυγε κόρνερ.

45+3′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Χατζηβασίλης έκανε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ Σουτ του Σέλουσκα από πλάγια θέση ο Λόρια απέκρουσε σε κόρνερ.

50′ Ανάποδο ψαλίδι από τον Ουάρντα ο Κνόμπλοχ ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

57′ Κόρνερ για την Ανόρθωση με τον Εμπραλίτζε, κεφαλιά του Παϊσίνιο καμία ανησυχία για τον Κνόμπλοχ.

60′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Νινγκά! Ο Μιχάλης Ιωάννου εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, έκλεψε την μπάλα, μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και έδωσε γκολ στο πιάτο στον συμπαίκτη του.

62′ Σουτ του Νινγκά από πλάγια θέση η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

67′ Φοβερό μονοκόματο σουτ του Εμπραλίτζε ο Κνόμπλοχ απέκρουσε εντυπωσιακά.

70′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα να κάνει το σουτ και τον Κνόμπλοχ να αποκρούει, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Νινγκά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

75′ Ο Γουαρίς με έξυπνο τρόπο απέφυγε τον αντίπαλό του σχεδόν πάνω στην τελική γραμμή και από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με τον Κνόμπλοχ να αποκρούει με γροθιές.

77′ Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Γουαρίς και Ράντονιτς, ο Κροάτης έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Σάμπο ο Σλοβάκος έκανε το πλασέ με τη μία αλλα δεν βρήκε στόχο.

82′ Σέντρα του Ουάρντα, απομάκρυνση της μπάλας με κεφαλιά από αμυντικό της Καρμιώτισσας, ο Σάμπο έκανε το συρτό σουτ από το ύχος της μεγάλης περιοχής η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

87′ Λάθος του Σάμπο στη μεσαία γραμμή η Καρμιώτισσα έφυγε στην αντεπίθεση με τον Ντούμπια να κάνει το σουτ και να αστοχεί για λίγο.