Kατρακύλα για Σαλαμίνα

Μετά την ΑΕΛ η Πάφος νίκησε και τη Νέα Σαλαμίνα αυτή τη φορά στην έδρα της, πετυχαίνοντας την 4η της νίκη στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στους 14 βαθμούς. 4-0 το τελικό αποτέλεσμα στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης”, εφιαλτικό το ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας. Τα γκολ για την ομάδα της Πάφου που συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία πέτυχαν οι Μπρουλς (30′), Φυλακτού (57′), Ρόγκουλιτς (72′) και Ντεούλ (83′).  Δεύτερο παιχνίδι που η Πάφος κρατάει ανέπαφη την εστία της.

Εικόνα αγώνα:
Η Πάφος μ’ ένα εκπληκτικό γκολ του Μπρουλς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα 1-0. Τέσσερι τελικές για την Πάφο στο πρώτο 45λεπτο, δύο για τη Νέα Σαλαμίνα. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης” ήρεθ στο 4′ του αγώνα με σουτ του Ρόκουλιτς, ενώ στο 14′ ο ίδιος παίκτης έπιασε κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Βεσελόφσκι σε εκπληκτική απόκρουση. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του αγώνα η Πάφος μπήκε μπροστά στο σκορ μετά από φοβερό σουτ τον Μπρούλς, κάτι το οποίο ήταν αναμενόμενο με τον τρόπο παιχνιδιού της. Η Νέα Σαλαμίνα έψαχνε την αντίδραση, όμως ένα σουτ του Μπριτζίτο δεν ήταν ανησυχητικό για τον Κόπριβετς.
Αν και η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα για την επανάληψη του αγώνα, η Πάφος την πλήγωσε ξανά, αυτή τη φορά με τον Φυλακτού. Ο νεαρός με κεφαλιά έκανε το 2-0, δίνοντας γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Φυλακτού που μετά την ΑΕΛ σκοράρει και εις βάρος της Νέας Σαλαμίνας. Στο 72′ ο Ρόκουλιτς με κεφαλιά έδωσε διαστάσεις στη νίκη της Πάφου σημειώνοντας το 3-0 με το παιχνίδι πλέον να παίρνει το δρόμο του. Ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Ντεούλ για το τελικό 4-0. Τρένο η ομάδα του Έλσνερ, κατρακυλά η Σαλαμίνα…

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Κόπριβετς, Ζανζα, Χοριτς, Γκουλόν, Πογιετ, Γκαμποβς, Φυλακτού, Μοστέφα, Ρογκουλιτς, Μπρουλς (77′ Ντεούλ), Καμαρά

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καρώ, Γκράσι, Μιντίκκης (23′ Βοσκανιάν), Κορέια, Νταμάχου, Κούσουλος, Πόλιανετς, Ρόκε, Μπριτζίτο, Μακρίεφ

Πηγή:  sigmalive.com