Ήττα για την All’D Stars

Νικηφόρο ήταν το ντεπούτο για την ομάδα των Blue Cats στο Πρωτάθλημα Γυναικών, το οποίο ξεκίνησε χθες και στο οποίο λαμβάνουν για πρώτη φορά μέρος, επικρατώντας της ομάδας των All’D Stars με 50-42 και μπαίνοντας με το δεξί στη φετινή διοργάνωση. Για την ομάδα της Λάρνακας από την άλλη, η οποία ήταν η φιναλίστ της περσινής σεζόν καταλαμβάνοντας τη 2η θέση, παρά την καλή εμφάνιση δεν αποφεύχθηκε τελικά η ήττα, η οποία όμως ειδικά στην πρεμιέρα δεν συνιστά ασφαλώς καταστροφικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο Γυμνάσιο Αγίου Δομετίου ξεκίνησε καλύτερα για την φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 7-11, αιφνιδιάζοντας τις γηπεδούχους. Από τη 2η περίοδο όμως και μετά η ομάδα των Blue Cats πήρε τα πάνω της, ανέβασε στροφές και σταδιακά πήρε τα ηνία του αγώνα. Μέχρι τη λήξη του Α’ ημιχρόνου ανέτρεψαν το σε βάρος τους σκορ και πήραν μάλιστα και ελαφρύ προβάδισμα με 25-24.

Το σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τις γηπεδούχους να διευρύνουν σταδιακά το προβάδισμά τους (άγγιξε και το +11 σε κάποιο σημείο), κλείνοντας την 3η περίοδο με το σκορ στο 40-33. Στην τελευταία περίοδο οι All’D Stars προσπάθησαν κάπως να πλησιάσουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι Blue Cats διατήρησαν την ψυχραιμία και τον έλεγχο του παιγνιδιού, φτάνοντας στο 1ο τους ροζ φύλλο αγώνος.

MVP των Blue Cats και του παιγνιδιού η Μαρία Ιγνατίου η οποία σημείωσε double-double με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ την ακολούθησαν η Καλλιόπη Φραγκέσκου με 9 πόντους και η Μαρία Κώστα με 6. Από τις All’D Stars ξεχώρισε η Έλενα Καλλή, η οποία επίσης σημείωσε double-double (13 πόντοι, 17 ριμπάουντ) και είχε ως κύριες συμπαραστάτριες την Άντρια Κιρκίνη με 8 πόντους και τις Κασσιανή και Πιττακού με 6. Την επόμενη αγωνιστική οι Blue Cats θα έχουν ρεπό, ενώ οι All’D Stars θα αγωνιστούν εκτός έδρας με τις Moufflons.