ΑΕΚ

Ήττα για την ΑΕΚ στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς παρουσίασε έναν σκληρό ΑΠΟΕΛ, που στόχο είχε να χτυπήσει την ΑΕΚ με αντεπιθέσεις και τον οδήγησε στη σπουδαία νίκη με 1-0. Δράστης ο Τάσος Δώνης, ο οποίος σκόραρε στο 42’ για πρώτη φορά με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα, χαρίζοντας την πρώτη (τυπικά) εντός έδρας νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα.

Οι γαλαζοκίτρινοι άντεξαν την πίεση που τους ασκήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τους τρεις βαθμούς και προσπέρασαν τους κιτρινοπράσινους. Ανέβηκαν στους 15 βαθμούς και ισοβαθμούν με τον δεύτερο Άρη και τον Απόλλωνα (η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αγωνίζεται αύριο με το Παραλίμνι). Από την πλευρά τους, οι Λαρνακείς δεν μπόρεσαν να επεκτείνουν το σερί στις τέσσερις νίκες, σταμάτησαν στις τρεις και έμειναν στους 13 βαθμούς.

Το ματς
Ένα καλό πρώτο ημίχρονο με ρυθμό, που έβγαλε φάσεις και ένα γκολ. Η ΑΕΚ υπερείχε στην κατοχή της μπάλας, όχι όμως και στις ευκαιρίες, που ήταν μοιρασμένες. Ο ΑΠΟΕΛ είχε ως απάντηση το ασφυκτικό πρέσινγκ, με κλεψίματα και γρήγορες επιθέσεις.

Έτσι, οι δύο ομάδες δημιούργησαν από τρεις ευκαιρίες έως την ανάπαυλα, με τη διαφορά ότι οι γαλαζοκίτρινοι μετουσίωσαν μία από αυτές και πήραν το προβάδισμα.

Στο 41′ Ο Νταουσβίλι έκλεψε και πάσαρε με μιας στον Εφραίμ, αυτός έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Λέντες, πήρε ύψος και ο Δώνης την έστειλε στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά.

Το γκολ ήρθε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, καθώς μετά το 30’ οι Λαρνακείς άρχισαν να γίνονται πιο απαιτητικοί και να ψάχνουν με καλύτερες προϋποθέσεις το τέρμα. Αστόχησαν με κεφαλιά του Πονς (32’), είχαν ένα καλό σουτ του Γκιούρτσο, που έφυγε δίπλα από δοκάρι και βρήκαν στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (44’).

Στο προηγούμενο μισάωρο, η τακτική των Λευκωσιατών με τη πίεση, έβγαινε στο γήπεδο, δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις και είχαν δύο καλές στιγμές με σουτ του Ντάλσιο εντός περιοχής (14’) και κεφαλιά του Ντβάλι από κοντά (27’), που κατέληξαν άουτ.

Η τακτική των δύο ομάδων δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ την κατοχή, ο ΑΠΟΕΛ πίεση και αντεπιθέσεις. Η διαφορά ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμη πιο πιεστικοί στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ισοφαρίσουν.

Η άμυνα των γαλαζοκιτρίνων δοκιμάστηκε για τα καλά και πέρασε δύσκολες στιγμές, ωστόσο οι κιτρινοπράσινοι αποδείχτηκαν είτε άστοχοι είτε φλύαροι στις προϋποθέσεις και ευκαιρίες τους.

Σημαντικότερες στιγμές του η χαμένη ευκαιρία με κεφαλιά του Γκαρσία από κοντά (56’), το σουτ του Τόμοβιτς στο 89’ και το αντίστοιχο του Λέντες στο 90’, που έφεραν ισάριθμες αποκρούσεις του Χριστοδούλου.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Λευκωσίας θα μπορούσε με καλύτερη τελική πάσα να αξιοποιήσει κάποιες αντεπιθέσεις της. Καλύτερες στιγμές της η κοντινή προβολή του Κβιλιτάια (57’) και το σουτ του Βιγιαφάνιες στα χέρια του Χριστοδούλου.

Όλτρα: «Εντελώς άδικο αποτέλεσμα, σίγουρα στόχος το πρωτάθλημα»

Άδικη χαρακτήρισε τη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΚ, ο Χοσέ Λουίς Όλτρα. Ο τεχνικός των κιτρινοπράσινων τόνισε ότι τουλάχιστον η ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιο αποτέλεσμα και σημείωσε μετά από σχετική ερώτηση ότι στόχος της ομάδας του είναι το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις

«Το αποτέλεσμα ήταν εντελώς άδικο. Ήμασταν καλύτεροι. Από ένα λάθος, ενώ ήμασταν στην επίθεση έγινε η επίθεση και μας στοίχησε. Ο αντίπαλος μας ήταν διαρκώς στην αμυντική γραμμή. Αξίζαμε τουλάχιστον την ισοπαλία.

Στο ημίχρονο, αυτό που είπα, είναι πως πρέπει να δώσουμε περισσότερα. Να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα. Έπρεπε να παίξουμε πιο επιθετικά, με μεγαλύτερη ένταση. Ήμασταν καλύτεροι. Το λάθος μας κόστισε και μετά ήταν πιο δύσκολο καθώς ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλός ανασταλτικά».

Αν παραμένει στόχος το πρωτάθλημα: «Ναι, σίγουρα. Κάθε παιχνίδι το βλέπουμε όμως ξεχωριστά. Τώρα έχουμε το παιχνίδι με την Ντίναμο Κιέβου και μετά την Καρμιώτισσα».

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Χριστοδούλου, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Δώνης (74′ Μαρκίνιος), Νταουσβίλι, Σαρφό, Εφραίμ (59′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο (86′ Μπλουμ), Κβιλιτάια (74′ Μάγκλιτσα).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες (86′ Ολατούντζι), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Άλτμαν (79′ Ασάντε), Λέντες, Ναούμ (69′ Λόπες), Γκιούρτσο (69′ Φαράζ), Πονς, Τρισκόφσκι (46′ Ρόμο).

Σκόρερ: Δώνης 41′ / –

Κίτρινες: Κβιλιτάια, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνιες, Μάγκλιτσα / Άλτμαν

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Γ.Σ.Π.

Διαιτητής: Ματέο Μαρτσενάρο (Ιταλός).

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος.