Breaking News

Ισοφάρισε την ΑΕΚ ο Κεραυνός και στο 1-1 οι τελικοί

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στον δεύτερο τελικό στη σειρά με την Πετρολίνα ΑΕΚ, επικρατώντας με 83-55 και ισοφάρισε στις νίκες σε 1-1. Κορυφαίος παίκτης ο Άντονι Μάλκολμ με 18 πόντους, 2 τρίποντα και 4 ασίστ.

Προβάδισμα με 5-2 πήρε ο Κεραυνός στο 3’, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 6’ (5-5). Το σκορ ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 14-11 στο 7’, και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου ανέβασε τη διαφορά στο +6 στο 12’ (26-20), και το δίποντο του Μπερνς στο 14’ διαμόρφωσε το σκορ στο 32-25. Οι «κιτρινοπράσινοι» μείωσαν στο 32-30 με το τρίποντο του Παντελή και ο ίδιος παίκτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 17΄(34-34). Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-37.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και έφτασαν στο +9 στο 22’ (46-37). Τα τρίποντα του Μάλκολμ και του Στυλιανού έκαναν το 57-42 στο 25’, με τους αντιπάλους να μειώνουν στο 57-44. Η διαφορά έφτασε στο +20 στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου 64-44. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός είχε το «πάνω χέρι» και έλεγχε τον αγώνα, με τον Ραζή να ευστοχεί στο τρίποντο στο 34’ για το 70-50. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικά ώστε να μειώσουν τη διαφορά, όμως ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 83-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-37, 64-45, 83-55