Η ζωγραφία της ΑΕΚ έκανε τη διαφορά σε ένα ανιαρό ντέρμπι

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι στην «ΑΕΚ Αρένα» απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 1-0, χάρις σε ένα πανέμορφο τέρμα που επιτεύχθηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.
Το παιχνίδι δεν ήταν υψηλής ποιότητας, με τις φάσεις μπροστά στις δύο φάσεις να είναι ελάχιστες.
Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφθασε τους 19 βαθμούς, ένα βαθμό πίσω από τον ΑΠΟΕΛ (20β.) – οι Λαρνακείς έχουν δύο αγώνες λιγότερους.

To πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε ότι θα είχε… τέρμα. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ακίνδυνος επιθετικά, ενώ η ΑΕΚ που κρατούσε την μπάλα, αν και δεν μπόρεσε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της, ευτύχησε να πάρει ανοίξε το σκορ με ένα πανέμορφο τέρμα.

Αυτό ήρθε στο 35’ της αναμέτρησης από μία φάση που ξεκίνησε από τον Τριτσκόφσκι που άνοιξε το παιχνίδι προς την αριστερή πλευρά και τον Τέτε, ο οποίος σέντραρε στον Σκοπιανό ο οποίος κατέβασε την μπάλα με το κεφάλι στον Φλοριάν που με ένα ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν για να γίνει το 1-0.

Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ επαναπαύτηκε στο τέρμα που πέτυχε, ενώ ο ΑΠΟΕΛ βελτιώθηκε όμως μόνο σε μία περίπτωση ήταν ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Τόνιο στο σουτ του Μερκή στο 69’.