Breaking News

ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ διέσυρε τον ΑΠΟΠ στο «Κίτιον»

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, ολοκληρώθηκε το αποψινό παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής για την 1η φάση της OΠAΠ Basket League. Στην αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον», η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΠ με 90-55.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ επανήλθε στην κορυφή, αλλά με ένα παιχνίδι επιπλέον του Κεραυνού που βρίσκεται μεν στη 2η θέση, αλλά αύριο αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ανόρθωση. με τις δυο ομάδες να θέλουν να ξεπεράσουν την ομάδα της Λάρνακας.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής (23 πόντοι, 4/5 βολές, 8/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ισορροπημένο παιχνίδι παρακολούθησαν οι θεατές που βρέθηκαν στο «Κίτιον», κατά το πρώτο του κομμάτι. Στο χρονικό αυτό διάστημα, ήταν ο ΑΠΟΠ που είχε πιάσει πολύ καλή απόδοση και προηγήθηκε στο 10λεπτο με 17-14.

Σε μιαν 1η περίοδο αργού ρυθμού, η ΑΕΚ προηγήθηκε αρχικά με 10-4, αλλά στη συνέχεια περιορίστηκαν οι επιλογές της, λόγω της πολύ καλής άμυνας των αντιπάλων της, οι οποίοι στην επίθεση, δημιούργησαν ένα σερί 13-4, για να προσπεράσουν με 17-14 στο 10`.

Διαφορετική ήταν η εικόνα, κατά τη 2η περίοδο, καθώς λίγο μετά την έναρξη της, η ΑΕΚ δημιούργησε ένα σερί 15-3, για να προηγηθεί με 29-20.

Αισθητά βελτιωμένοι στην άμυνα οι γηπεδούχοι, πήραν ένα σταθερό προβάδισμα από το σημείο εκείνο και με τους Σιμιτζή, Brown, να δίνουν πόντους στην επίθεση, η ΑΕΚ προηγήθηκε στο τέλος της 2ης περιόδου με 38-27 καθώς το επί μέρους σκορ κατά τη 2η περίοδο, ήταν 24-10 για την ομάδα της Λάρνακας.

Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και κατά την 3η περίοδο η ΑΕΚ, βασισμένη στο +11, που είχε αποκτήσει από τις δυο πρώτες περιόδου, συνέχισε να αυξάνει με μαθηματική ακρίβεια την υπέρ της διαφορά, της οποίας η τιμή έφθασε στο +24 (56-32) στα μισά της 3ης περιόδου.

Πλέον η κατάσταση δυσκόλευε για τον ΑΠΟΠ, που καλείτο να βρει τρόπο αντίδρασης.

Όμως λίγο πριν το 27` η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στο +26 (60-34) και στο 30` προηγήθηκε με 66-41.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, ήταν πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι, όσον αφορούσε το ερώτημα, του ποιος θα ήταν ο νικητής στο αποψινό παιχνίδι.

Πάντως η γηπεδούχος, συνέχισε να ανεβάζει την τιμή της διαφοράς, η οποία λίγο πριν το 35`, έφθασε στο +40, όταν το σκορ πήγε στο 83-43 και επί της ουσίας, όλα είχαν πια κριθεί.

Το τελικό σκορ ήταν 90-55.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 38-27, 66-41, 90-55.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Bishop 11 (1), Hollingsworth 16 (1), Σιμιτζής 23 (1), Brown 18, Μαντοβάνης 8 (2), Πενταρής 2, Σιζόπουλος 6 (2), Στυλιανού, Λοϊζίδης, Μπετζάνι 2, Παντελή 4.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 20 (2), Perry 5, Rogers 13 (1), Δημητρίου 4, Παπαδημητρίου 5 (1), Coleman 5, Σταύρου, Αηδονίδης 3 (1), Σάββα.