Breaking News

Η δεύτερη νίκη της ΑΕΛ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα (video)

Τεράστια νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η ΑΕΛ που επικράτησε με σκορ 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο στάδιο και σημείωσε το δύο στα δύο. Οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 37’ με γκολ του Βάγκνερ, ωστόσο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαέ στο 42’ και κεφαλιά του Αντωνίου στο 68’.

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα μεταξύ της ΑΕΛ και της Νέας Σαλαμίνας με πολύ καλό ρυθμό και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές.
Στο 17’ η ΑΕΛ βρήκε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Μαέ που έκανε και το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κμοβς, ενώ στο 32’ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Αντάμοβιτς ωστόσο το σουτ του ήταν χλιαρό.

Στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι στο 37’ η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ! Ο Βαρέλα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ράσο και έφτασε στον Βάγκνερ ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1. Στο 40’ ο Κρεχίν δοκίμασε ένα δυνατό σουτ όμως ο Βοζίνια κατάφερε να αποκρούσει με δυσκολία. Στην επόμενη φάση, ο Μαέ κέρδισε πέναλτι από τον Χριστοφόρου. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση στο 42’ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Νέα Σαλαμίνα βρήκε μεγάλη ευκιαρία για να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Βάγκνερ να κάνει το σουτ εντός περιοχής ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η επόμενη πραγματικά καλή στιγμή έφερε και το 2-1 για την ΑΕΛ. Στο 68’ ο Τόρες έκανε μια πανέμορφη προσπάθεια, έκανε και τη σέντρα και ο Μηνάς Αντωνίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής δύο λεπτά νωρίτερα πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στη θέση του Αβραάμ που τραυματίστηκε.

Η δήλωση του Πάμπου για το πέναλτι / «Εύχομαι ο διαιτητής να ήταν σωστός»

Διαβάστε τι δήλωσε ο Πάμπος Χριστοδόλου μετά την ήττα της Νέας Σαλαμίνας από την ΑΕΛ.

Αναλυτικά:

«Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της ΑΕΛ για την υποδοχή. Έχω περάσει όμορφες στιγμές στην ομάδα της ΑΕΛ. Ήταν ένα παιχνίδι δύσκολο. Δυο καλές ομάδες. Θα έλεγα ότι εκεί που προηγηθήκαμε είχαμε τις ευκαιρίες και το 2-0. Ήρθε η ισοφάριση με ένα πέναλτι και εύχομαι ο διαιτητής να ήταν σωστός. Ήταν ένα κρίσιμο σημείο. Στο β’ μέρος μπήκαμε καλύτερα. Κρατήσαμε μπάλα. Είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε προβάδισμα. Στο τέλος μια έμπειρη ομάδας όπως είναι η ΑΕΛ σκόραρε και πήρε τη νίκη. Για εμένα αυτά τα δυο παιχνίδια με την συνολική απόδοση της Νέας Σαλαμίνας μπορούσαμε για κάτι περισσότερο. Δεν αγωνιστήκαμε στην έδρα μας ακόμη. Εκτός από τις ημέρες τις λίγες προετοιμασίας είχαμε και 6 παίκτες εκτός. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ»