Η Αθηένου κατέκτησε το Κύπελλο Γυναικών στο Χάντμπολ και έκανε το Τριμπλ

Η Ένωση Νεολαίας Αθηένου είναι η απόλυτη κυρίαρχος του γυναικείου χάντμπολ, για τη σεζόν 2021-22, καθώς στον τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών, που έγινε χθες στο «Σωτήρειο» αθλητικό κέντρο στην Αγλαντζιά, κέρδισε με 34-28 το ΑΣ Λατσιά.

Σύμφωνα με την ΚΟΧ, η Αθηένου μετά το Σούπερ Καπ και το Πρωτάθλημα, πανηγυρίζει και το τέταρτο Κύπελλο της ιστορίας της (2014, 2016, 2020, 2022), στην τρίτη συνεχόμενη παρουσία της στον τελικό. Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή νίκη της Αθηένου επί των Λατσιών, σε έξι αναμετρήσεις.

Πολυτιμότερη του Final-4 αναδείχθηκε ομόφωνα από τους προπονητές η Μάγδα Παπά, η οποία στον τελικό σκόραρε 16 από τα 34 γκολ των Κυπελλούχων.

Η ΕΝ Αθηένου μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον τελικό και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 6-1. Η ομάδα των Λατσιών μείωσε σε 10-9 στο 20λεπτο, όπου είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει με τετ-α-τετ της Ντιμιτρίεβιτς που απέκρουσε η Τούμπα. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 16-15 στο ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο και πάλι η ομάδα της Αθηένου μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 18-15 και 20-17. Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου αποβλήθηκε (με 4ο δίλεπτο) η Ηλία των Λατσιών, η οποία είχε αναλάβει το προσωπικό μαρκάρισμα της Παπά. Παρά την αποβολή με δύο γκολ στο transition η ομάδα των Λατσιών μείωσε 20-19 και κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το 27-26 παρότι ενίοτε η ομάδα της Αθηένου έπαιρνε προβάδισμα 2-3 γκολ. Στο 52’ και με το σκορ 28-26 τραυματίστηκε η Εκατερινέσκου που αποχώρησε προσωρινά. Η ψαλίδα άνοιξε στο 30-26, ενώ ο τραυματισμός στον αστράγαλο και η οριστική αποχώρηση της Ντιμιτρίεβιτς στο 55’ (υποβασταζόμενη από την Παπά σε μια στιγμή Fair Play), έκρινε οριστικά τον τελικό που έκλεισε με σκορ 34-28.

ΕΝ Αθηένου (Γ. Ιωάννου): Π. Φιάκκου 3, Πυρογιάτη, Γαστρινάκη 4, Ιερείδου 2, Β. Φιάκκου 3, Καδή, Γαβριηλά, Ιακώβου 5, Γ. Τρύφωνος 1, Χρ. Τρύφωνος, Καΐλα, Τούμπα (τ), Χριστοφή, Χάσου (τ), Παπά 16

ΑΣ Λατσιά (Α. Σοφοκλέους): Χρίστου (τ), Κολιαντρή (τ), Ηλία 1, Εκατερινέσκου 2, Βραχίμη 3, Σολέα 6, Ιωάννου 5, Φλόκκα, Ντιμιτρίεβιτς 10, Σολωμού, Αγαθαγγέλου 1, Janisio

Στο μεταξύ, με ανακοίνωσή του ο Δήμαρχος Αθηένου Κυριάκος Καρεκλάς, συνεχάρη θερμά τη γυναικεία ομάδα χειροσφαίρισης της Ένωσης Νεολαίας Αθηένου (Ε.Ν.Α.), για τις εξαιρετικές εμφανίσεις της και τις επιτυχίες της.