Breaking News

Αθλητικά Νέα

Η απόκρουση της ζωής του στην Τραπεζούντα (vid)

Το όνομα του στην πιο ιστορική -κατά πολλούς φίλους του Συλλόγου- στιγμή της Ανόρθωσης, έγραψε ο Γιώργος Ξενίδης, ο οποίος απεβίωσε ξαφνικά τη Δευτέρα 3 Ιουνίου, μετά από ανακοπή καρδίας.
Στις 03 Αυγούστου του 2005 η Ανόρθωση πήγε στην Τουρκία για να υπερασπιστεί το 3-1 του ΓΣΠ και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Το κλίμα ήταν εχθρικότατο. Οι Τούρκοι ως γνωστό πήραν την ατμόσφαιρα σε πολιτικό επίπεδο και υποδέχτηκαν με αγριεμένες διαθέσεις την αποστολή της «Κυρίας».
Το παιχνίδι ήταν δυνατό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 40ο λεπτό με τον Τεκέ και η Ανόρθωση πάλευε με νύχια και με δόντια για να κρατήσει το σκορ. Στο 73’ ο Κατσαβάκης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και τα πάντα έμοιαζαν εξαιρετικά δύσκολα. Ο Τιμούρ Κετσπάγια δυο λεπτά μετά έκανε τη χρυσή αλλαγή και έβαλε τον Ξενίδη στη θέση του Φρούσου, με μοναδικό στόχο να προφυλάξει τα νώτα της ομάδας.
Οι Τούρκοι πίεσαν αφάνταστα για το γκολ πρόκρισης και έφτασαν μια ανάσα από αυτό. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων σε μια αντεπίθεση, πλησίασαν στο γκολ. Οι οπαδοί σηκώθηκαν και ετοιμάστηκαν να πανηγυρίσουν, όμως, ο τεράστιος Ξενίδης με μια… καρατιά ενστικτωδώς, πραγματοποίησε την απόκρουση της ζωής του και χάρισε την πρόκριση στην Ανόρθωση.