ΑΕΚ

Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ… με την πιο γλυκιά ισοπαλία

Η ΑΕΚ εξήλθε ισόπαλη 0-0 με την Ντνίμπο στην Košická futbalová aréna, και σε συνδυασμό με τη νίκη 1-0 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στους 16 του Κόνφερενς Λιγκ. Τεράστια επιτυχία για την ομάδα του Όλτρα που συνεχίζει το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Η Ντνίμπο μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στα πρώτα λεπτά απείλησε με δύο σουτ του Pikhalonok. Το πρώτο το απόκρουσε ο Πίριτς ενώ το δεύτερο πέρασε λίγο έξω.

Η απάντηση της ΑΕΚ, ήρθε στο 11ο λεπτό όμως το σουτ του Γιακολις δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον κίπερ της Ντνίμπο. Η επόμενη τελική για την ΑΕΚ, ήταν στο 21ο λεπτό όταν το σουτ του Λόπες πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Δύο λεπτά μετά, ακολούθησε άλλο ένα μακρινό σουτ, αυτή την φορά από τον Λέδες.

Αφού πέρασαν αρκετά λεπτά, ήρθε φάση για την Ντνίμπρο στο 28ο λεπτό, με μακρινό σουτ από τον Hamache και ενώ προηγήθηκε φάση διαρκείας στην άμυνα της ΑΕΚ.

Μέχρι το τέλος, δεν υπήρχε κάποια φάση που να μπορεί να διαφοροποιήσει το 0-0 και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ντνίμπο. Ο Peglow έκανε το σουτ από μακριά, η μπάλα όμως χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Πίριτς ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά την φάση. Στο 58 ήρθε άλλο ένα άστοχο σουτ από τον Pikhalonok. Η επόμενη, μεγάλη απειλή για την Ντνίμπο ήρθε στο 73ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Hutsuliak πέρασε λίγο έξω.

Η ΑΕΚ με την σειρά της, δεν έγινε απειλητική, όμως διαχειρίστηκε εξαιρετικά τον αγώνα.

Μέχρι το τέλος, τίποτα δεν άλλαξε. Το 0-0 παρέμεινε και η ΑΕΚ πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση αφου είχε κερδίσει στην Αρένα με 1-0.