Δόξα – ΑΕΚ 0-2: «Γιατρικό» με διπλό στην Περιστερώνα! (vid)

Πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα για την ΑΕΚ! Οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 2-0 της Δόξας στην Περιστερώνα χάρις σε γκολ των Πονς (22’), Σάντος (64’) και βρήκαν «γιατρικό» για τις πληγές που άνοιξαν τα αρνητικά αποτελέσματα στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα γκολ, αν οι ποδοσφαιριστές του Όλτρα ήταν πιο εύστοχοι. Ντεμπούτο με γκολ για τον Σάντος που άφησε θετικές εντυπώσεις.

Από την άλλη, γκολ θα μπορούσε να είχε πετύχει και η ομάδα της Κατωκοπιάς που είχε δύο δοκάρια (Ναμπί 8’, Κλεόφιλο 59’). Η Δόξα με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μηδέν βαθμούς.

Για την 4η αγωνιστική η ΑΕΚ υποδέχεται τον Οθέλλο, ενώ η Δόξα φιλοξενεί την ΑΕΖ.

Το ματς

Πιο δυνατά στην αναμέτρηση μπήκε η Δόξα, η οποία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, όταν το δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Ναμπί τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, μετά την απόκρουση του Πίριτς στο 8’. Σταδιακά η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε στην πρώτη της καλή ευκαιρία να βρει δίχτυα, με τον Πονς στο 22’ να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σάντσες. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, άγγιξαν και το δεύτερο γκολ ένα μόλις λεπτό αργότερα με τον Σολ να «σημαδεύει» με το κεφάλι το δοκάρι. Οι κιτρινοπράσινοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να μην μπορεί να αντιδράσει και να απειλήσει.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ που έψαξε το δεύτερο γκολ που θα τελείωνε την υπόθεση τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις καλές ευκαιρίες στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, όμως ξανά η Δόξα ήταν αυτή που είχε την καλύτερη στιγμή, όταν στο 59’ ο Κλεόφιλο μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, μετά από απόκρουση του Πίριτς. Στο 64ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας διπλασίασε τα τέρματα της εξαργυρώνοντας την υπεροχή της, χάρις στο πρώτο γκολ του Σάντος με την κιτρινοπράσινη φανέλα.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, η Δόξα δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και η ΑΕΚ διατήρησε με ευκολία το υπέρ της σκορ μέχρι τέλους.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κυριάκου (76′ Αντγουί), Πάντιτς (85′ Κωνσταντίνου), Σιέλης, Αντωνιάδης, Τραϊτσέφτσκι, Ναμπί, Κλεόφιλο, Ασάντε (46′ Σαντίκ), Μούσα (46′ Τσικόνε).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (28′ Κάσας), Λέντες, Πονς (90’+2 Μάμας), Φαράζ, Σάντος (83′ Γκάμα), Τρισκόφσκι (83′ Καπτούμ), Σολ (90’+2 Λόπες).

Σκόρερ: – / Πονς 22′, Σάντος 64′

Κίτρινες: Τραϊτσέφσκι / Σάντσες, Σολ

Στάδιο: «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης».

Διαιτητής: Fourneau Francesco.

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας.