Αθλητικά Νέα

Διπλό με χατ τρικ του Κίνγκσλεϊ!

Tην ενημέρωση χορηγεί η Megabet Plus
Η Νέα Σαλαμίνα πέρασε από το Μακάρειο στάδιο με το επιβλητικό 3-0 απέναντι στον Ολυμπιακό Λευκωσίας για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Με χατ τρικ του Κίνγκσλεϊ που σκόραρε στο 56′ ,στο 77′ και στις καθυστερήσεις (90+4) πήρε τη σημαντική νίκη,επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα και ανέβηκε στους 17 βαθμούς και ξεπέρασε τον Ολυμπιακό που έμεινε στους 15 βαθμούς.
Το ματς:
Από μία φάση η κάθε ομάδα για να σκοράρει είχε το 20λεπτο του αγώνα.Ο Ντουβεντρού για τον Ολυμπιακό και ο Ρέινολντς για τη Σαλαμίνα έχασαν την ευκαιρία να βάλουν μπροστά την ομάδα τους.Στο 31′ ο Ντουβεντρού μετά από κομπίνα έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Κίσσα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.Στα υπόλοιπα λεπτά παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Σίμπσον με εξαιρετικό γύρισμα βρήκε τον Κίνγκσλεϊ που τελειώσε ιδανικά τη φάση για το 0-1 στο 56′.Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης,όμως η Σαλαμίνα κρατούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμα.Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν το γκολ με τον Κίνγκσλεϊ στο 77΄,ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μπάιζα μετά από σέντρα του Κορέια.Στην τελευταία φάση του αγώνα (90+4) ο Κορέια βρήκε και πάλι τον Κίνγκσλεϊ που κάρφωσε την μπάλα με κεφαλιά για το 0-3 σε μια πανομοιότυπη φάση με το δεύτερο γκολ.

Δηλώσεις μετά το τέλος του παιχνιδιού έκαναν οι προπονητές του Ολυμπιακού και της Νέας Σαλαμίνας.
Οι δηλώσεις:
Σάββας Πουρσαϊτίδης:
«Μετά από κάποια άσχημα αποτελέσματα είπα ότι πρέπει να πάμε να κάνουμε μια νίκη για να αυξήσουμε τη διαφορά από τους τελευταίους και να βλέπουμε προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Ήταν σημαντικό γιατί κερδίσαμε μια πολύ καλή ομάδα μέσα στην έδρα της, με ένα καθαρό σκορ, με αρκετές ευκαιρίες. Θεωρώ πως η νίκη μας ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και καλές γιορτές και υγεία σε όλο τον κόσμο. Καλή συνέχεια στον φίλο Πάμπο και συγχαρητήρια για την πάρα πολύ καλή δουλειά που κάνει».