Δεν σηκώνει κεφάλι η ΑΕΚ – Δράστης ο ΕΡΜΗΣ αυτή τη φορά

Νέα απρόσμενα γκέλα που αμφισβητεί πλέον και τη συμμετοχή της στο πρώτο γκρουπ, υπέστη η ΑΕΚ που έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τον Ερμή στην «Αρένα». Αν ήταν άλλες οι συνθήκες το αποτέλεσμα αυτό θα ήταν πάρα πολύ θετικό για τον Ερμή, όμως, πρακτικά δεν είναι τόσο, αφού τον άφησε στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς. Προηγήθηκε η ΑΕΚ με τον Χέφελ, ο Ταραλίδης γύρισε τον αγώνα με φάουλ και πέναλτι και ο Φλοριάν με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 2-2.

Προηγήθηκε η ΑΕΚ

Καλύτερη και πιο απαιτητική ήταν η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και το τέρμα του Χέφελ στο 11ο λεπτό ήταν η επιβράβευση της. Οι κιτρινοπράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία λίγο μετά, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα του Ερμή, αλλά κλότσησε την μπάλα στην κερκίδα.

Αντέδρασε και επέστρεψε

Ο Ερμής ήταν καλός, όχι όμως και απαιτητικός. Ωστόσο η βολίδα του Ταραλίδη στο 29ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέτρεψε τα πάντα. Οι φτεροπόδαροι ισοφάρισαν και σιγά σιγά κέρδιζαν έδαφος. Έχασαν μεγάλες ευκαιρίες οι Μακρίεφ και Μαλόν (δοκάρι), ωστόσο στο 44’ ήρθε η ανατροπή με πέναλτι του Ταραλίδη.

Πίεσε και ισοφάρισε

Με σκοπό να ισοφαρίσει γρήγορα μπήκε η ΑΕΚ που γυρόφερνε την μπάλα έξω από την περιοχή του αντιπάλου, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, με τους Τέτε και Φλοριάν, όμως, χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει και έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Καταλά και Φλοριάν, οι οποίοι είδαν τον Φιρινίδη να τους λέει «όχι».

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 74’ όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι. Η εκτέλεση έγινε στο 78’ λόγω επανάληψης, αλλαγής και διαμαρτυριών και ο Φλοριάν έγραψε το 2-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε για να ανατρέψει το αποτέλεσμα -είχε πέναλτι που δεν της δόθηκε στις καθυστερήσεις-, έχασε δυο καλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Άντονι Ιραολα: «Με ανησυχεί»

Η ΑΕΚ βαδίζει από το κακό στο χειρότερο και ο τεχνικός της ομάδας, Άντονι Ιραόλα τόνισε ότι τον ανησυχεί η εικόνα της ομάδας στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι πιο σημαντικές του δηλώσεις:

Είμαι δυσαρεστημένος για το αποτέλεσμα, αλλά περισσότερο από το πρώτο ημίχρονο. Από το ημίωρο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Μπορεί να δεχθήκαμε γκολ από στατική φάση, αλλά δεν μπορείς να δεχθείς την αντίδραση. Ουσιαστικά σταματήσαμε.

Στο δεύτερο προσπαθήσαμε και είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι.

Με ανησυχεί η κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, δεν κάναμε καλή διαχείριση. Έγινε καλή δουλειά από τον Ερμή. Είναι ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς.

Απουσιάζουν αρκετοί παίκτες που είναι σημαντικοί για εμάς. Σε σύγκριση με το παιχνίδι με τον Απόλλωνα είχαμε τις απουσίες τον Ιγκόρ και τον Ακοράν. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία.

Ο στόχος είπα ότι από το ξεκίνημα ότι είναι η νίκη στο επόμενο παιχνίδι. Με αυτό πάμε στο επόμενο παιχνίδι.

Είναι σημαντικές οι απουσίες και είναι περισσότερες από το φυσιολογικό.