Εκπαίδευση

Δεκατέσσερα βραβεία επιπλέον για το Γυμνάσιο Αραδίππου

Πηγή: paideia-news.com

Γνωρίστε την εφαρμογή City of Larnaka κάνοντας κλικ στο www.app.cityoflarnaka.com

Παρόλη την επισφαλή σχολική χρονιά 2021-2022, εξαιτίας των απρόσμενων συνθηκών και οδυνηρών συνεπειών της πανδημίας, εκπαιδευτικοί και μαθητές καταφέραμε, ενώνοντας τις δυνάμεις μας να ανταπεξέλθουμε των δυσκολιών, αλλά και να δημιουργήσουμε ένα θετικό κλίμα, μέσα από τις δημιουργίες μας, δίνοντας πινελιές αισιοδοξίας.

Έτσι, λοιπόν, πέραν από τις ενδοσχολικές δραστηριότητες, συμμετείχαμε σε διάφορους διαγωνισμούς, πετυχαίνοντας σημαντικές διακρίσεις για το Γυμνάσιό μας.

Αξιοσημείωτο αποτελεί το γεγονός ότι, εκτός των Βραβείων που δημοσιεύσαμε σε προηγούμενη χρονική περίοδο, το σχολείο μας διακρίθηκε σε, ακόμα, τέσσερις διαγωνισμούς με καθοδηγητή τον εκπαιδευτικό Φιλόλογο Σάββα Βορκά, παίρνοντας, επιπλέον, 14 Βραβεία.

Συγχαρητήρια, λοιπόν, αξίζουν στους μαθητές που εργάστηκαν με ζέση αλλά και σε κάθε εκπαιδευτικό που εμπνέει, ενθαρρύνει, καθοδηγεί και στηρίζει τους μαθητές του!

1ο Διεθνές Βραβείο στον Διεθνή Διαγωνισμό Ελλάδα, Κύπρος, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες 2021-2022, Εργασία Ζωγραφική, Ο εγγονός προβάλλει στον παππού την Αμμόχωστο, ως πόλη Φάντασμα πια, μέσα απ’ το tablet  του…, Γιώργος Κυριάκου του Κωστάκη Β΄3.

1ο Βραβείο στον 26ο Διαγωνισμό Έκθεσης Ιδεών με θέμα: Οι Εθελοντές ενώνουν τις δυνάμεις τους και στηρίζουν την κοινωνία, Άντρια Σπύρου, Β΄3.

3ο Βραβείο στον Α΄ Παγκύπριο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης στην Κυπριακή Διάλεκτο, Τίτλος: Ανάθεμά σε πόλεμε, Σωτηρία Μαρία Γεωργίου, Β΄5.

Βραβεία στον Στ΄ Πγκύπριο Λογοτεχνικό και Καλλιτεχνικό Μαθητικό Διαγωνισμό του Ελληνικού Πολιτιστικού Ομίλου Κυπρίων Ελλάδας (Ε.Π.Ο.Κ.) 2021-2022

1ο Βραβείο Κατηγορία: Παραμύθι, Το χελιδόνι της Σμύρνης του 22 και της Κύπρου του 74, Ελένη Κουφοπαύλου, Β΄3.

1ο Βραβείο Κατηγορία: Ζωγραφιά, Δεν ξεχνώ την προσφυγιά της Σμύρνης και της Κύπρου, Αντρέας Κυριάκου, Β΄6.

1ο Βραβείο Κατηγορία: Ζωγραφιά, Ο Τόπος μου, Γιώργος Κυριάκου του Κωστάκη, Β΄3.

1ο Βραβείο Κατηγορία: Φωτογραφία: Η Κυρά της Λαπήθου σ’ ένα σπίτι της Προσφυγιάς, Άντρια Σπύρου Β΄3.

1ο Βραβείο Κατηγορία: Φωτογραφία: Φέρε τη Λύτρωση στο σπιτικό μου Ουρανέ, Αικατερίνη Ξενοφώντος, Β΄3.

1ο Βραβείο Κατηγορία: Φωτογραφία: Η Ερειπωμένη εκκλησιά στον Άγιο Σωζόμενο, Ντιάνα Ελεονόρα Λουκάσι, Β΄3.

1ο Βραβείο Κατηγορία: Φωτογραφία: Το ερειπωμένο Πετροφάνι μαρτυρά την Προσφυγιά, Νεφέλη Μαρία Χατζηγεωργίου, Β΄3.

2ο Βραβείο Κατηγορία: Φωτογραφία: Το αρχοντικό της προσφυγιάς στο Πετροφάνι, Χρύσω   Λαμπρία, Β΄3.

2ο Βραβείο Κατηγορία:  Ποίημα, Ο Ξεριζωμός, Μικαέλα Μαρία Μαντήλα, Β΄6.

2ο Βραβείο Κατηγορία: Θεατρικό Έργο, Μιλήστε μου για τον Τόπο μου! Θεοδόσης Μιχαήλ, Β΄6.

Έπαινος Κατηγορία:  Ποίημα, Νοσταλγώ τον τόπο μου! Αναστάσης  Παντελή, Β΄3

Σχετικά νέα

X
Translate »