Χρυσός ο 14χρονος Συμπολίτης μας σε διεθνής αγώνες στο Muay Thai και στο Kickboxing

Ο 14χρονος Κυριάκος Χριστοδούλου από την Λάρνακα κατέκτησε 2 Χρύσα Μετάλλια στην κατηγορία των 63.5 κιλά στο Muay Thai και στο Kickboxing.

Συγκεκριμένα στο Muay Thai ξεκίνησε στα προημιτελικά με αθλητή από το Καζακστάν και πήρε την Νίκη στα ημιτελικά με αθλητή από Ιταλία. Κερδίζοντας και αυτόν πέρασε στον Τελικό με Παλαιστίνιο αθλητή. “Καθάρισε” και εδώ κερδίζοντας επάξια το ΧΡΥΣΌ ΜΕΤΆΛΛΙΟ ΣΤΑ 63.5 ΚΙΛΆ JUNIOR YOUTH.

Στην συνέχεια μετά από κλήρωση του Καζακστάν με την Νέα Ζηλανδία πέρασε απευθείας στο τελικό για αγώνες Kickboxing. Εκεί βρήκε τον νικητή από την Νέα Ζηλανδία όπου με νίκη Νοκάουτ στα 30 δευτερόλεπτα του 2ου γύρου πήρε το Χρυσό στην κατηγορία Cated 14-15 χρόνον 63.5κλ.

Έτσι με 2 Χρύσα βρίσκετε στο ποιο ψιλό σκαλοπάτι παγκοσμίως με την Κυπριακή σημαία να κυματίζει ψιλά στα βάθρα.