Χωρίς γκολ και κόσμο κόλλησαν στο μηδέν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ – Δείτε στιγμιότυπα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, αφού οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0, σ’ ένα παιχνίδι που δεν θύμιζε σε καμία στιγμή ντέρμπι, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς τη χαμηλή προσέλευση του κόσμου, σε συνδυασμό με το κακό θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες.

Το προφίλ του αγώνα:

Με δυνατά μαρκαρίσματα και πολλές μονομαχίες κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο στάδιο ΓΣΠ, με τις δυο ομάδες να εξουδετερώνουν η μια την άλλη. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές.

Χαρακτηριστικό των λιγοστών ευκαιριών είναι ότι η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ στο 31’. Ο Ιωάννου έβγαλε τη σέντρα, ο Χαλένιους έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, απώλεσαν οι γαλαζοκίτρινοι στο 48’. Ο Βιντιγκάλ βγήκε απέναντι από τον Τόνιο από πλάγια θέση, ωστόσο ο Ισπανός πορτιέρε έδιωξε με δυσκολία το σουτ του σε κόρνερ.

Το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό συγκριτικά με το 1ο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ, με το σουτ του Σόουζα εντός περιοχής να περνά μόλις έξω από την εστία του Τόνιο.

Τα λεπτά κυλούσαν, με τις δύο ομάδες να μην φτιάχνουν φάσεις για γκολ μπροστά στις δύο εστίες. Μετά το 60′, οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα με μαζεμένες αλλαγές, χωρίς οποιοδήποτε αποτέλεσμα.

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να επιτεθεί, με τις δύο ομάδες να δείχνουν περισσότερο ευχαριστημένες με τον βαθμό της ισοπαλίας όπως εξελίχθηκε το ματς.

Η ταυτότητα του αγώνα:

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς (66′ Άλεφ), Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου, Μάτιτς, Σόουζα, Τάμαρι (66′ Πάβλοβιτς), Βιντιγκάλ, Χαλένιους

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τέτε, Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς (62′ Τάντι), Μοϊσόφ (66′ Ρουίθ), Ακοράν, Σάστρε, Σπόλιαριτς (55′ Χέφελ), Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου

Σκόρερ:

Κίτρινες: Μερκής, Μάτιτς, Βούρος / Σπόλιαριτς, Γκονθάλεθ, Σάστρε, Τρουγιόλς, Τέτε