Breaking News

Απόλλων – Οθέλλος 1-1: Χτύπησε σε ύφαλο με το καλημέρα

Ο Απόλλων άρχισε στραβά το πρωτάθλημα, αφού έπεσε θύμα έκπληξης στο Στάδιο «Αλφαμέγα» απέναντι στον νεοφώτιστο Οθέλλο. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με τον Σαγκάλ στο 18’, για να ισοφαρίσουν οι πράσινοι με τον Χριστοδούλου στο 35’.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το ματς
Το 1-1 με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια δεν αντικατόπτριζε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλων ήταν καλύτερος, είχε την κατοχή, την επιθετικότητα, τις προσπάθειες για γκολ και δίκαια πήρε προβάδισμα στο 18’ με κοντινό σουτ του Σαγκάλ έπειτα από συρτή σέντρα του Χάμπου Κυριάκου.

Το ποδόσφαιρο, όμως, είναι απρόβλεπτο και αποδείχτηκε για ακόμη μία φορά. Σε μία από τις σπάνιες επισκέψεις του Οθέλλου στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Χριστοδούλου με εκτός περιοχής σουτ έφερε το ματς στα ίσα στο 35’.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν θάρρος από την ισοφάριση και μπήκαν για να κυνηγήσουν ακόμη μεγαλύτερη έκπληξη. Έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ με τους Ναρντίνι (48’) και Ανάνγκ (52’), υποχρεώνοντας τον Λέουφενμπερφ σε δύο σπουδαίες αποκρούσεις.

Αντιθέτως, οι κυανόλευκοι ήταν σαφέστατα επηρεασμένοι στη συνέχεια και δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε πολύ μεγάλες φάσεις. Εξαίρεση η ευκαιρία του 66ου λεπτού, όταν ο Ταουντούλ απέκρουσε σε κοντινό σουτ του Πέρετζ. Όπως ήταν φυσικό, ο Απόλλων πίεσε για το νικητήριο τέρμα έως το 90’+8, ωστόσο του έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα ή την τελική προσπάθεια.

Γαρπόζης: «Μέχει το 70’ είχαμε τις καλύτερες φάσεις»

Απόλλων (Μπογκντάν Αντόνε): Λέουφενμπερφ, Νταρίκουα, Πεϊμπερνς, Σιέλβικ, Γιούρτσεβιτς (90’+4 Άδωνη), Σαγκάλ (82′ Ποντικός), Χάμπος (82′ Ψύχας), Κολ, Αμπντουραχίμι, Βαλμπουενά (65′ Πέρτεζ), Ντιγκινί (65′ Κρμέντσικ).

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταντούλ, Κυριάκου (89′ Χατζηπασχάλης), Γιάνσεν, Χάσο, Ανάνγκ, Εντιαγέ, Λιμόμπε (84′ Μητσίς), Χριστοδούλου (89′ Καστάνας), Ναρντίνι, Ουεσλάτι (74′ Μπραμπίγια), Σανγκαρέ (84′ Σούτο).

Σκόρερ: Σαγκάλ 18′ / Χριστοδούλου 35′

Κίτρινες: Βαλμπουενά, Κολ / Ουσελάτι, Σανγκαρέ, Εντιαγέ, Χάσο

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.