ΑΕΚ

Απόλλων – ΑΕΚ 2-1: «Χρυσοκέφαλος» Μάρκες τον έστειλε στα ημιτελικά! (vid)

Ο «χρυσοκέφαλος» Πέδρο Μάρκες έστειλε τον Απόλλωναστα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola! Χάρις σε κοντινή κεφαλιά του Πορτογάλου φορ στο 78’ οι κυανόλευκοι ανέτρεψαν το σκορ και επικράτησαν με 2-1 της ΑΕΚ στο «Αλφαμέγα» για τη φάση των «8».

Σε αγώνας ζωής ή θανάτου οι παίκτες του Πάμπλο Ματσίν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασαν στο γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων (Γκάμα 8’). Ισοφάρισαν στο 22’ με τον Σάντος, ο οποίος στο 60’ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού. Μοναδική ευκαιρία είχε στο 90’+3 η ΑΕΚ να ισοφαρίσει, όμως ο Σάντος που βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ αστόχησε.

Μπεν Σιμόν: «Δεν αξίζαμε την πρόκριση, πήραμε ό,τι δώσαμε»

Ο μεγάλος νικητής Απόλλων λοιπόν, συνεχίζει στα ημιτελικά για 30η φορά στην ιστορία του, μαζί με Ομόνοια, Πάφος FC και Άρη, στην προσπάθεια του για διάκριση στη φετινή σεζόν. Η ΑΕΚ επικεντρώνεται πλέον, αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ντέρμπι της Δευτέρας (4/3) με αντίπαλο τον Άρη.

Το ματς

Παιχνίδι με καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 11 τελικές προσπάθειες. Έξι είχε ο Απόλλων (τρεις στον στόχο), ο οποίος ήταν αυτός που είχε και την ελαφριά κατοχή της μπάλας (51-49%). Η ΑΕΚ, που ήταν αυτή που ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ από νωρίς (8’) με τον Γκάμα, είχε πέντε τελικές (δύο στον στόχο).

Μετά το γκολ των κιτρινοπράσινων, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν γρήγορα αντίδραση. Έβαλαν πίεση και πήραν μέτρα στο γήπεδο, εξαργύρωσαν το καλό διάστημα που είχαν με τον Σάντος στο 22’ να ισοφαρίζει μετά από φάση διαρκείας. Ισορροπημένο το παιχνίδι στη συνέχεια, με τους παίκτες του Πάμπλο Ματσίν να έχουν ελαφρώς την υπεροχή και να χάνουν καλή ευκαιρία στο 39’ για δεύτερο γκολ με τον Μάρκες.

Σε ακόμα καλύτερο ρυθμό κινήθηκε ο αγώνας στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να έχουν περισσότερη διάθεση για επιθετικό παιχνίδι. Δημιουργήθηκαν ξανά αρκετές εκατέρωθεν ευκαιρίες, με την ΑΕΚ σταδιακά να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων για κάποιο χρονικό διάστημα. Άγγιξε μάλιστα το γκολ στο 62ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Τόμοβιτς προ κενής εστίας πήγε στο δοκάρι.

Ο Απόλλων από την άλλ, δεν έπαψε στιγμή να είναι επικίνδυνος. Προειδοποίησε στο 67′ με τον Μπακένγκα, ενώ στο 78′ βρήκε το γκολ της ανατροπής με κεφαλιά του Μάρκες. Οι κυανόλευκοι διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους σκορ στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν μοναδική ευκαιρία στο 90’+2. Ο Σάντος έφυγε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ όμως αστόχησε. Το σκορ που διαμορφώθηκε στο 78′ έμεινε έτσι, μέχρι τέλους…

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν):Λέουβενμπέργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης, Κολ, Χ. Κυριάκου, Βαλμπουενά, Σάντος (60′ Μπακένγκα), Μάρκες, Κρμεντσικ (60′ Σαγκάλ).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ (46′ Τόμοβιτς), Κάσας, Λέντες, Ντίμερς, Γκάμα (63′ Πονς), Φαράζ, Τόνγκια, Σολ (63′ Λόπες).

Σκόρερ: Σάντος 22′, Μάρκες 78′ / Γκάμα 8′

Κίτρινες: Κολ / Κάσας

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος.

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης.

VAR: Μάρκοβιτς Μομτσίλο (Σερβία).

AVAR: Κώστα Ροβέρτος.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Πρώτη τελική στο ματς, είναι για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια με σουτ από το ύψος της περιοχής απείλησε, μπλόκαρε εύκολα ο Λέουβενμπεργκ.

6′ Πρώτη επιθετική προσπάθεια και για τον Απόλλωνα. Μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Μάρκες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια.

8′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο Σολ κατέβασε με το κεφάλι στον Πορτογάλο, αυτός με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Λέουβενμπεργκ.

– Προσπαθεί να αντιδράσει στο γκολ που δέχτηκε ο Απόλλων. Έχει την κατοχή της μπάλας και ψάχνει για διαδρόμους προς την περιοχή του Πίριτς.

20′ Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, πολύ άστοχη.

22′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει άμεσα ο Απόλλων με τον Σάντος. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νταρίκουα βρέθηκε σε θέση βολής όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς με δύο προσπάθειες. Ο Βραζιλιάνος μπακ πήρε το κοντινό ριμπάουντ και έφερε το ματς στα ίσα.

29′ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ο Μάρκες δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε.

37′ Τελική προσπάθεια για την ΑΕΚ μετά από ώρα. Το σουτ του Ντιουνκού ήταν άστοχο.

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από ατομική ενέργεια του Μάρκες. Ο Πορτογάλος έτρεξε αρκετά μέτρα, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του μπλόκαρε ο Πίριτς.

40′ Κίτρινη στον Κάσας, για φάουλ στον Κολ. Πρώτη στο ματς.

45′ Κίτρινη και στον Κολ, για φάουλ στον Λέντες. Πρώτη σε παίκτη του Απόλλωνα.

– Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

D10e3275 918d 4fe9 96fd 84b3c6baa198

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τόμοβιτς στη θέση του Ρομπέρζ.

53′ Σουτ στην κίνηση του Νταρίκουα, εύκολα ο Πίριτς.

58′ Σουτ του Τόμοβιτς στην κίνηση, άστοχο.

60′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαγκάλ και Μπακένγκα αντί των Κρμνέτσικ και Σάντος. Αναγκαστική του Βραζιλιάνου μπακ.

62′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Νταρίκουα έσωσε πάνω στη γραμμή, απομάκρυνε σε κόρνερ.

62′ Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Τόμοβιτς με κεφαλιά προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

63′ Διπλή αλλαγή και για την ΑΕΚ. Πονς, Λόπες εντός, Γκάμα, Σολ εκτός.

67′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Μπακένγκα σταμάτησε ο Πίριτς.

69′ Σουτ του Σαγκάλ, πολύ άστοχο.

– Έχει πάρει την πρωτοβουλία και την κατοχή η ΑΕΚ. Στο 53% υπέρ της η κατοχή, έναντι 47% του Απόλλωνα.

78′ ΓΚΟΛ 2-1 Ανατρέπει το σκορ ο Απόλλων με τον Μάρκες.

81′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι και Σάντος αντί των Ντίμερς και Κάσας.

82′ Σουτ του Χ. Κυριάκου άστοχο.

86′ Κολ εκτός, Σπόλιαριτς εντός.

– Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+3 Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σάντος βρέθηκε απέναντι στον Λέουβενμπεργκ, όμως αστόχησε.