Απόλλων – ΑΕΚ 0-1: Απέδρασε για πρώτη φορά από το «Αλφαμέγα» με «χρυσοκέφαλο» Σολ!

Με «χρυσό» σκόρερ τον Σολ, που έφθασε τα 10 γκολ και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του στον πίνακα των σκόρερ, η ΑΕΚ πέρασε από το «Αλφαμέγα» επικρατώντας με 1-0. Είναι η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο νέο γήπεδο της Λεμεσού, αφού στις προηγούμενες επισκέψεις της στην περσινή σεζόν έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι.

Η ομάδα της Λάρνακας επέστρεψε στις επιτυχίες σ’ ένα σπουδαίας σημασίας παιχνίδι, με τον νέο προπονητή της, Ραν Μπεν Σιμόν, να παρακολουθεί την προσπάθεια των παικτών που θα προπονεί από αύριο από την εξέδρα. Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά τις 2 Σεπτεμβρίου και δεύτερη στη σεζόν. Όσο για το γκολ του Σολ (40’), ήταν το πρώτο μακριά από το ΑΕΚ Αρένα. Οι Λαρνακείς έφθασαν τους 16 βαθμούς. Μπορεί να παρέμειναν στην 8η θέση, όμως μείωσαν τη διαφορά από την έκτη θέση στους δύο βαθμούς.

Ο Απόλλων δέχθηκε τρίτη ήττα στη σειρά, μάλιστα χωρίς πάλι να βρει δίχτυα, μεγαλώνοντας τον προβληματισμό και χάνοντας νέο βαθμολογικό έδαφος. Η ομάδα της Λεμεσού αν και σε μεγάλα διαστήματα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν καλύτερη και είχε σημαντικές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να φθάσει στην ισοφάριση. Οι ποδοσφαιριστές της ήταν επιπόλαιοι, τόσο στην τελική πάσα όσο και στην τελική προσπάθεια. Ο Απόλλων έμεινε κολλημένος στους 18 βαθμούς, με τη διαφορά από την κορυφή να εκτοξεύεται στους οκτώ βαθμούς.

Απόλλων (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη (89′ Μαλεκκίδης), Γιούρσεβιτς, Κολ, Τέκιε (89′ Σπόλιαριτς), Βαλμπουενά (74′ Πέρετζ), Κοστάκε (64′ Αμπντουραχίμι), Βάργκα (74′ Κρμέντσικ), Μάρκες.

AEK (Παναγιώτης Γιάννου): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Φαράζ (90’+1 Σάντσες), Γκιούρτσο (59′ Τόνγκια), Ντίμερς (69′ Μάμας), Σολ (90’+1 Τρισκόφσκι).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του πρώην προπονητή του Απόλλωνα, Ντίτιλμ Φέρνερ, που απεβίωσε τις προηγούμενες ημέρες.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έφυγε μόνος απέναντι στον Λέουβενμπεργκ, όμως το πλασέ του δεν ήταν ιδανικό και απομάκρυνε ο Ολλανδός τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

8′ Μακρινό σουτ του Βάργκα ήταν άστοχο.

13′ Σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Εκπολό.

17′ Ο Κοστάκε από δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Ρομπέρζ και ο Τέκιε από κοντά προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να κερδίσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε και να χριστεί σκόρερ.

21′ Ο Κοστάκε βρέθηκε στο έδαφος μετά από σύγκρουση με αντίπαλο. Ζήτησαν πέναλτι οι του Απόλλωνα, ο διαιτητής Φελλάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

32′ Προβολή του Γιούρσεβιτς, μάζεψε εύκολα ο Πίριτς.

34′ Εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Βαλμπουενά στον Κοστάκε, που έκανε την ντρίπλα στον Γκαρσία και το σουτ, μάζεψε ο Πίριτς.

36′ Ο Κοστάκε δοκίμασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχο.

40′ ΓΚΟΛ 0-1: Μπαλιά του Γκαρσία και ο Σολ με κεφαλιά, αφούτ κέρδισε στον αέρα τον Άδωνη, νίκησε και τον Λέουβενμπεργκ. Είναι το δέκατο γκολ του Ισπανού επιθετικού, που είναι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

42′ Ο Μάρκες με δυνατό σουτ θέλησε να απαντήσει άμεσα για τον Απόλλωνα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

45′ Ο Μάρκες βρέθηκε στο έδαφος εντος της περιοχής και οι του Απόλλωνα ζήτησαν ξανά πέναλτι, ο Φελλάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

45’+1 Σουτ του Βάργκα, μάζεψε ο Πίριτς.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Λάθος του Ντιουνκού, κέρδισε ο Μάρκες και έκανε το σουτ, μάζεψε ο Πίριτς.

49′ Σουτ του Κολ από πολύ κοντά, απομάκρυνε σωτήρια ο Πίριτς.

50′ Κεφαλιά του Μάρκες πάνω από την εστία.

53′ Ο Κοστάκε, μετά από κάθετη μπαλιά του Μάρκες, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

59′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια στη θέση του Γκιούρτσο.

64′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αμπντουραχίμι πήρε τη θέση του Κοστάκε.

69′ Μπαλιά του Ντίμερς, κεφαλιά του Σολ πάνω από την εστία.

69′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Μάμας, έξω ο Ντίμερς.

72′ Κόρνερ του Βαλμπουενά, γυριστό σουτ του Γιούρσεβιτς υπό πίεση πάνω από την εστία.

74′ Αλλαγές γι ατον Απόλλωνα. Μέσα οι Κρμέντσικ και Πέρετζ αντί των Βάργκα και Βαλμπουενά αντιστοίχως.

83′ Ο Πέρε Πονς από δεξιά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, ο Άδωνη έβαλε την προβολή και απομάκρυνε σε κόρνερ.

89′ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Οι Σπόλιαριτς και Μαλεκκίδης αντί των Τέκιε και Άδωνη αντιστοίχως.

90’+1 Αλλαγές για την ΑΕΚ. Οι Τρισκόφσκι και Σάντσες αντί των Σολ και Φαράζ αντιστοίχως.