Ανόρθωση – Παραλίμνι 1-0: Ο νέος ήταν ωραίος και η «Κυρία» χαμογέλασε (vid)

Τη χαρά της νίκης μετά από 57 ολόκληρες ημέρες γεύτηκε η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε 1-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πανηγύρισε μετά από εφτά αγώνες, με απολογισμό πέντε ήττες και δύο ισοπαλίες.

«Χρυσός» σκόρερ για τους κυανόλευκους ο Αντονίν Κορτές, στη δεύτερη συμμετοχή του με τη φανέλα των κυανόλευκων και πρώτη παρουσία του στην ενδεκάδα. Το πρώτο γκολ του 22χρονου επιθετικού στην Κύπρο ήταν εντυπωσιακό και πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον ίδιο, τους συμπαίκτες του, τον Βέσκο Μιχαΐλοβιτς και τον κόσμο της «Κυρίας». Άλλωστε, ήταν το πρώτο τέρμα για τους κυανόλευκους μετά από έξι αγώνες «αφλογιστίας» και συνολικά 605 λεπτά!

Ο νεοαποκτηθείς φορ της Ανόρθωσης με γυριστό σουτ στην κίνηση μετά τη σέντρα του Αντωνίου και ασταθή απόκρουση του Κόστιτς έσπασε την «κατάρα» για την ομάδα της Αμμοχώστου. Για τον Αντονίν ήταν το πρώτο γκολ μετά τις 16 Απριλίου 2022, όταν σκόραρε στην εκτός έδρας νίκη της Μάλαγα με 3-0 επί της Λεγανές.

Στην 9η θέση πέρασε η Ανόρθωση με 22 βαθμούς, πήρε βαθειά βαθμολογική ανάσα, αφού άνοιξε την ψαλίδα από τη ζώνη του υποβιβασμού στους εννέα βαθμούς, ενώ απέχει δέκα βαθμούς από τον 6ο Απόλλωνα. Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Ένωση στο πρωτάθλημα, πέμπτη συνολικά, χωρίς μάλιστα να σκοράρει. Οι βυσσινί παρέμειναν στην 11η θέση με 14 βαθμούς, αφού οι ομάδες που ακολουθούν Ολυμπιακός, Δόξα και Ακρίτας ηττήθηκαν.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν. Το 1-0 μάλλον αδικεί την Ανόρθωση που είχε εφτά τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι δύο στον στόχο, έναντι καμίας της Ένωσης. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε δοκάρι με τον Τεχέρα στο 8’, ενώ στο 24’ ο Χαρογιάν και στο 27’ ο Αντονίν δεν βρήκαν στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά η Ανόρθωση έμενε από δυνάμεις, η Ένωση έβγαζε κόσμο στην επίθεση αναζητώντας το γκολ και κάπως έτσι το ματς έγινε ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι για άλλο ένα παιχνίδι είχαν πρόβλημα στη δημιουργία ευκαιριών. Γυρόφερναν αρκετά την περιοχή του Λόρια, εντούτοις δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο ζητούμενο. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Αμμοχώστου «άγγιξε» το δεύτερο γκολ στις ευκαιρίες των Χριστοφή (88’) και Σαμπό (90’), αλλά δεν έγιναν σωστές επιλογές στο τελείωμα των φάσεων.

Μιχαΐλοβιτς: «Η Ανόρθωση που θέλω για 65’» (η ατάκα για Γκερέρο και Μραζ)

Ιωάννου: «Μας λείπει η αυτοπεποίθηση, δεν μας αξίζει η θέση μας»

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαϊλοβιτς): Λόρια, Αντωνίου, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια (78′ Αντωνιάδης), Φερέιρα (64′ Eμπραλίντζε), Τεχέρα (71′ Πάντσεον), Σαμπό, Παρούτης (78′ Κορρέα), Ιωάννου, Αντονίν (71′ Χριστοφή).

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κόρσια, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Λόπεθ (59′ Βούκσεβιτς), Γεβρέμοβιτς, Μέιρα (84′ Μαυρουδής), Κωνσταντίνου (84′ Λαμί), Λουσέρο, Ντιαβαρά, Ρουσιάς (66′ Βουτσένοβιτς).

Σκόρερ: Αντονίν 34′ / –

Κίτρινες: Αντωνίου, Λόρια / Κόρσια. Βούκσεβιτς.

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».