Uncategorized

Ανόρθωση – Ομόνοια 2-0: Της έσπασε το αήττητο και έβαλε τέλος στην γκίνια του «Παπ» (vid)

Από το βράδυ της Παρασκευής δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στο τρέχον πρωτάθλημα. Η Ανόρθωση υποχρέωσε τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας να φύγουν με σκυμμένα κεφάλια για πρώτη φορά από το γήπεδο, επικρατώντας με 2-0 και σπάζοντας την γκίνια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Χρυσές αποδείχθηκαν οι αλλαγές του Νταβίδ Γκαγιέγο, Καστέλ και Κορέια. Ο πρώτος χρειάστηκε τέσσερα και ο δεύτερος τρία λεπτά για να χριστούν σκόρερ και να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους, παραλλήλως έγινε η πρώτη που παραβίασε την εστία του «τριφυλλιού» μετά από 374 λεπτά.

Οι κυανόλευκοι ανέβηκαν στην Τρίτη θέση με 21 βαθμούς, δύο λιγότερους από τους πρωτοπόρους Άρη και ΑΠΟΕΛ, ενώ οι πράσινοι υποχώρησαν στην τέταρτη.

Γκαγιέγο: «Ήθελα να έχω μια ομάδα παθιασμένη όπως είναι η Αμμόχωστος»

Το ματς
Ελαφρώς καλύτερη η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με την Ανόρθωση. Είχε οριακά την κατοχή 52%-48% και δύο περισσότερες τελικές προσπάθειες. Είχε όμως και τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα.

Στο 11’ ο Λοΐζου βρήκε στον Σεμέδο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σούταρε. Ο Αρμπολέδα απέκρουσε και ο Κακουλλής πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε στην εστία και ο Φερέρ έδιωξε στη γραμμή. Καλύτερη στιγμή για την ομάδα της Αμμοχώστου, το πλάγιο σουτ του Γκασαμά στο 38’, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ.

Σε γενικές γραμμές, το πρώτο 45λεπτο είχε καλό ρυθμό, όχι όμως και πολλές φάσεις.

Σειρά της «Μεγάλης Κυρίας» να μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ανέλαβε τα ηνία του ματς. Σκόραρε με τον Τσίκο στα 30 δευτερόλεπτα, το τέρμα ακυρώθηκε, ωστόσο ήταν ένα προμήνυμα για ό,τι θα ακολουθούσε.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, δεν έβρισκαν όμως το γκολ και ο Γκαγιέγο έριξε στο γήπεδο το γερό χαρτί του. Ο Καστέλ μπήκε στο 62’ και στο 65’ άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση που βρήκε. Πήρε την πάσα από του Γουαρίς, έκανε το κοντρόλ και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο (μπήκε στο γήπεδο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου λόγω τραυματισμού του Φαμπιάνο).

Κάτι ανάλογο συνέβη, όμως, και με τον Κορέια. Μπήκε στο 88’ και στο 90’ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα με εκτέλεση φάουλ.

Χαμός στα αποδυτήρια της Ανόρθωσης (vid)

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Τεχέρα (80′ Μαρμούκ), Τιουνέ (62′ Καστέλ), Φερέιρα (88′ Παρούτης), Τσίκο (88′ Κορέια), Γκασαμά (62′ Χρυσοστόμου), Γουαρίς.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο (46′ Ουζόχο), Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (80′ Λέτσγιακ), Μπασιρού (88′ Ζαχαρίου), Χάμπος (70′ Φράνσον), Λοΐζου (70′ Αλιούμ), Σεμέδο, Κακουλλής, Ανσαριφάρντ.

• ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Σέντρα του Σιπριάνο, κεφαλιά του Κακουλλή, η μπάλα άουτ.

11′ Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Πρώτα ο Αρμπολέδα απέκρουσε σε σουτ του Σεμέδο και έπειτα ο Φερέρ έσωσε στην γραμμή μετά από νέο σουτ του Κακουλλή.

13′ Ο Ουαγκέ βρήκε με συρτή σέντρα τον Φερέιρα στην περιοχή, αυτός όμως έκανε κακό κοντρόλ και το σουτ του ήταν δεν ήταν καθόλου καλό.

22′ Σέντρα του Ουαγκέ, άστοχη κεφαλιά του Τσίκο.

29′ Ο Ανσαριφάρντ σέντραρε και ο Αρμπολέδα πρόλαβε και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα, προτού φτάσει στο κεφάλι του Λοΐζου.

36′ Φάουλ εκτελέστηκε γρήγορα στα δεξιά προς τον Ουαγκέ, αυτός σέντραρε αλλά ο Φερέρ δεν βρήκε καλά στην μπάλα και χάθηκε καλή προϋπόθεση.

38′ Ο Γκασαμά έκανε εντός περιοχής σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

45′ Σέντρα του Λοΐζου από δεξιά, ο Αμρπολέδα έδιωξε με γροθιά.

45’+2 Εκτός περιοχής σουτ του Τεχέρα, η μπάλα άουτ.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

380527353 317211407768535 5465150136175411117 N

• ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αναγκαστική αλλαγή, ο Ουζόχο στη θέση του Φαμπιάνο.

46′ Στα 30 δευτερόλεπτα ο Τσίκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Εξετάζεται περίπτωση για χέρι του σκόρερ.

47′ Ακυρώνεται το γκολ.

56′ Ο Κουλιμπαλί γλίστρησε, ο Τσίκο έκλεψε την μπάλα και προχώρησε, μπήκε στην περιοχή, σούταρε και μπλόκαρε ο Ουζόχο.

65′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Καστέλ άνοιξε το σκορ λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Πήρε σέντρα από τον Γουαρίς, έκανε το κοντρόλ και σούταρε συρτά και νίκησε τον Ουζόχο.

72′ Ο Ουαγκέ μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

90′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Κορέια με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση.

90’+9 Δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Ανσαριφάρντ.