Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα 2-1: Στα μπλε το βαρωσιώτικο ντέρμπι! (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κίκο η Ανόρθωση επικράτησε 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο βαρωσιώτικο που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπολους» για τη 10η αγωνιστική. Ο Πορτογάλος ήταν αυτός πο άνοιξε το σκορ για την «Κυρία» στο 7ο λεπτό με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 38’ κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σάμπο (43’) δίνοντας νέο προβάδισμα στην ομάδα του. Ισοφάρισε προσωρινά με κοντινή προβολή ο Άδωνη στο 14’.

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Τσίσκο Μουνιόθ μετά την ήττα (0-2) από την Ομόνοια. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική στο «Παπαδόπουλος» (προηγήθηκε η νίκη επί της Δόξας), που την ανεβάζει στους 14 βαθμούς και την 7η θέση προσπερνώντας τη σημερινή της αντίπαλο και ισοβαθμώντας με την ΑΕΛ (με ματς λιγότερο).

Τρίτη διαδοχική ήττα για τους ερυθρόλευκους της Αμμοχώστου (μετά από αυτές κόντρα σε ΑΕΛ και Πάφος FC) και Πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Παραμένει στους 13 βαθμούς, ωστόσο υποχωρεί στην 8η θέση.

Για την 11η αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφος FC την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου, ενώ η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται στο «Αμμόχωστος» τον Άρη μια ημέρα μετά (11/11).

Μουνιόθ για ενίσχυση: «Αν χρειάζεται, θα κάνουμε το καλύτερο τον Γενάρη»

Ικανοποιημένος με τη νίκη (2-1) της Ανόρθωσης επί της Νέας Σαλαμίνας ο Τσίσκο Μουνιόθ, που ρωτήθηκε μεταξύ άλλων και για τη μετεγγραφική ενίσχυση του Ιανουαρίου…

Sak 5842

Όσα δήλωσε ο Τσίσκο Μουνιόθ:

Αρχικά είπε: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα συναισθηματικό παιχνίδι το σημερινό γιατί αγωνίστηκαν δυο ομάδες από την ίδια πόλη. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Είμαι χαρούμενος για αυτή τη νίκη και περήφανος για τους παίκτες μου. Σήμερα ίσως να μην ήταν η καλύτερη εμφάνιση όμως ήρθε η νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο την παρουσία του. Υπάρχουν πράγματα στα οποία πρέπει να δουλέψει η ομάδα όμως πάντα τα αποτελέσματα είναι σημαντικά».

Για το τι πρέπει να βελτιωθεί στην ομάδα: «Είναι σημαντικό με το που μπαίνει κάποιος να παίξει, να τα δίνει όλα για την ομάδα. Πρέπει να βελτιώσουμε το κομμάτι της κατοχής της μπάλας. Η ομάδα ήταν πιο επιθετική πάνω στη μπάλα σήμερα και φαίνεται ότι σε σημεία του παιχνιδιού βελτιώνεται».

Για τη μετεγγραφική ενίσχυση του Ιανουαρίου: «Τώρα είναι η στιγμή να δουλεύουμε καθημερινά με τους παίκτες που έχουμε. Αυτή τη στιγμή το σημαντικό είναι να επικεντρωθούμε στα παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας. Αν χρειάζεται να γίνει κάτι τον Γενάρη, θα το κάνουμε. Αν κάνουμε το καλύτερο στους αγώνες τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο, θα κάνουμε το καλύτερο και τον Γενάρη».

Για το πότε θα επιστρέψουν οι τραυματίες: «Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε για όλους μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων».

Πουρσαϊτίδης: «Μισώ να ακούω το ότι παίζουμε καλά και δεν παίρνουμε βαθμούς»

Πέρα για πέρα δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη της Ανόρθωσης επί της Νέας Σαλαμίνας ο προπονητής των ερυθρολεύκων, Σάββας Πουρσαϊτίδης, τονίζοντας ότι πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία, αφού μισεί να ακούει ότι η ομάδα του παίζει καλά και να μην παίρνει βαθμούς».

POURSAITIDES

Όσα δήλωσε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης:

Αρχικά είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ανόρθωσης. Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη της Ανόρθωσης. Σκόραραν δύο γκολ και εμείς ένα. Μας λυπεί πολύ, είμαστε στεναχωρημένοι. Καλή εμφάνιση αλλά χωρίς αντίκρισμα. Αυτό μας στεναχωρεί αφάνταστα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με περισσότερες ευκαιρίες δικές μας, με περισσότερη κατοχή. Αν εξαιρέσω τα πρώτα 5-6 λεπτά που η Ανόρθωση είχε κάποια στημένα, μετά δεν απειληθήκαμε. Επηρέασε πολύ ο κόσμος της Ανόρθωσης. Φανταστικός ο κόσμος της Ανόρθωσης, όπως και ο δικός μας. Δυστυχώς δεν είχαμε την πολυτέλεια να φέρουμε πολλές χιλιάδες να γίνει ένα φανταστικό ντέρμπι από τα παλιά. Μας λυπεί αφάνταστα ότι δεν πήραμε κάτι από το σημερινό παιχνίδι».

Τι λείπει από την Σαλαμίνα ώστε να παίρνει μεγάλα αποτελέσματα: «Μισώ να ακούω το ότι παίζουμε καλά και δεν παίρνουμε βαθμούς. Αυτό είναι νοοτροπία μικρής, οι μεγάλες ομάδες βρίσκουν το γκολ και κερδίζουν. Το να παίξουμε καλά και στο τέλος να χάσουμε αυτό δεν μου λέει τίποτα. Γινόμαστε γραφικοί αν λέμε ότι ήμασταν πάρα πολύ καλοί και δεν αξίζαμε να χάσουμε. Πως δεν αξίζαμε; Βάλαμε έναν, έβαλαν δύο. Όσο καλά και να παίξαμε σε δύο εβδομάδες δεν θα θυμάται καθόλου το παιχνίδι αυτό. Αν θέλουμε να αλλάξουμε νοοτροπία πρέπει να παίρνουμε βαθμούς. Αυτό είπα και στα παιδιά, πρέπει να είμαστε στεναχωρημένοι, πρέπει να τα έχουμε με τους εαυτούς μας, πρέπει να ανεβάσουμε την αυτοπεποίθηση μας και να βάζουμε γκολ».

Το ματς

Μπήκε δυνατά στο ματς από το ξεκίνημα η Ανόρθωση με τον Κίκο να «προειδοποιεί» στο 3ο λεπτό με δυνατή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση και τον Μελίσσα να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 7’ σε μια πανομοιότυπη εκτέλεση, αλλά από ακόμα πιο πλάγια θέση, ο Πορτογάλος ακραίος αμυντικός με φοβερό σουτ νίκησε τον Ελλαδίτη τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ για την «Κυρία».

Άμεσα προσπάθησε να αντιδράσει η Νέα Σαλαμίνα και τα κατάφερε, επίσης από στημένη φάση, όταν στο 14ο λεπτό ο Φελίπε εκτέλεσε με σέντρα φάουλ, ο Κατσικάς πήρε την κεφαλιά, με τον Λόρια να αποκρούει ασταθώς και τον Άδωνη να παίρνει το ριμπάουντ. Από κοντά ο Κύπριος αμυντικός έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα. Φέρει ευθύνη ο Γεωργιανός τερματοφύλακας που θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν το μομέντουμ μετά την ισοφάριση και θέλησαν να το «εκμεταλλευτούν», χωρίς όμως επιτυχία. Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά την πρωτοβουλία, αντιμετωπίζοντας ωστόσο πρόβλημα στη δημιουργία. Στο 38ο λεπτό, στην πρώτη της ουσιαστικά απειλή μετά το γκολ που δέχτηκε, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από γύρισμα του Κίκο από αριστερά και χέρι του Άδωνη. Μετά από παρέμβαση του VAR (Σολωμού) ο Μπέμπεκ πήγε στο on field review. Αφού είδε τη φάση, ο Κροάτης διαιτητής υπέδειξε την παράβαση, με τον Σάμπο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί στο 43’ για το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή ευκαιρία. Αρχικά (45+2’) η «Κυρία» απείλησε με τον Φερέιρα, το σουτ του οποίου κόντραρε σε σώμα αμυντικού, ενώ στο 45+3’ ο Φελίπε από το ύψος της περιοχής αστόχησε για πολύ λίγο.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Φράγκος από το ύψος της περιοχής σούταρε «σημαδεύοντας» το δοκάρι του Λόρια. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Μουνιόθ διατήρησαν να έχουν υπό τον έλεγχο τους τον ρυθμό του αγώνα και ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ με τους Φερέιρα (54’), Νινγκά (58’) και Γουαρίς (61’, 80’, 90’).

Στο 90ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα «άγγιξε» την ισοφάριση στη μοναδική καλή της ευκαιρία μετά το δοκάρι του Φράγκου. Μετά από σέντρα του Σεργίου από δεξιά, ο Μποτεάκ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε από τον Ντορεγκαράι και έφτασε στο πίσω δοκάρι που ήταν ο Μιγκελίτο. Αυτός από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους…

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Μ. Αντωνίου, Παϊσίνιο, Κορρέα, Κίκο, Σάμπο (66′ Χρυσοστόμου), Ιωάννου (88′ Χριστοδουλόπουλος), Πάντσεον, Φερέιρα (66′ Χριστοφή), Κορέια (56′ Γουαρίς), Ράντονιτς (56′ Νινγκά).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (63′ Μιγκελίτο), Φράγκος (63′ Μαργκάσα), Τιάγκο (46′ Μποτεάκ), Φελίπε (79′ Τσίκο), Τολεμές (55′ Ντορεγκαράι).

Σκόρερ: Κίκο 7′, Σάμπο 43′ (πεν.) / Άδωνη 14′

Κίτρινες: Κορέια, Σάμπο, Μ. Αντωνίου, Χρυσοστόμου, Γουαρίς / Τιάγκο, Φελίπε

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Bebek Ivan (Κροατία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Pajic Luka (Κροατία).

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Vukovic Dejan (Κροατία).

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.