Ανόρθωση – Άρης 2-3: Ξεκίνησε ιδανικά, ζορίστηκε στο τέλος, αλλά… έφυγε για το καρέ! (vid)

Με απίστευτη απλότητα στο παιχνίδι του και εξαιρετική αποτελεσματικότητα (τέσσερις τελικές, οι τρεις έγιναν γκολ), ο Άρης έφθασε στη νίκη – πρόκριση απέναντι στην Ανόρθωση από το πρώτο ημίχρονο. Παρόλο που τα βρήκε ζόρια στην επανάληψη, με την Ανόρθωση το 0-3 να το κάνει 2-3, η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε τον στόχο της.

Γκαγιέγο: «Το πρώτο γκολ ήταν από θέση οφσάιντ, ήταν μεγάλο χτύπημα για εμάς»

Στο μονό παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η ομάδα της Λεμεσού έθεσε τις βάσεις για πρόκριση από τα πρώτα 45 λεπτά. Με διαφορά 13 λεπτών πέτυχε το ένα γκολ μετά το άλλο, παραβίασε την εστία του Αρμπολέδα τρεις φορές (Καζού 13’, Μπένγκστον 25’, Γκομίς 35’) σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο.

Οι πράσινοι της Λεμεσού «φώναξαν» πως, άφησαν πίσω το ανεπιτυχές αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα, την εντός έδρας ήττα από την Ομόνοια, δείχνοντας αποφασισμένοι να κυνηγήσουν και τους δύο φετινούς τίτλους.

Η Ανόρθωση, πέρα του ότι δεν ήταν αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, στην άμυνα έμπαζε και δέχθηκε με ευκολία τα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε, έβαλε πίεση, μείωσε με πέναλτι του Καστέλ (57’) και ήταν καλύτερη από τον Άρη. Στις καθυστερήσεις με νέο πέναλτι του Ισπανού επιθετικού μείωσε ακόμη περισσότερο, όμως ήταν αργά, δεν υπήρχε ο χρόνος για να κυνηγήσει την ισοφάριση και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (46′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (74′ Γκασαμά), Περέα (90’+6 Κάργας), Τσίκο, Καστέλ.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Ζάντρο, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού, Νίκολιτς, Σόκε, Μαγιαμπέλα (46′ Σεμέδο), Μπέγκντσον (66′ Μοντνόρ), Γκομίς (Κοκόριν), Σάβο (78′ Μάτισικ).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα, λόγω προβλήματος στα δίχτυα της μιας εστίας μπροστά από τους οργανωμένους οπαδούς της Ανόρθωσης.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

10′ Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκει στην Ανόρθωση. Λάθος του Μουσούντα κέρδισε ο Καστέλ και έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, ο Ζάντρο απομάκρυνε σε κόρνερ.

10′ Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Φερέιρα, η κεφαλιά του Καστέλ πήγε ψηλά έξω.

13′ ΓΚΟΛ 0-1 Λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας από τον Μαρμούκ, η μπάλα στρώθηκε στον Καζού που με μία έκανε το σουτ και έδωσε προβάδισμα στον Άρη.

16′ Σουτ του Περέα μάζεψε ο Ζάντρο.

21′ Ο Τιουνέ βρέθηκε στο έδαφος από απρόσεκτο παίξιμο συμπαίκτη του και χρειάστηκε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο της Ανόρθωσης.

25′ ΓΚΟΛ 0-2 Ο Μπένγκστον κέρδισε, έδωσε μακρινή μπαλιά στον Σάβο και αυτός από δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπαλα κατευθύνθηκε εκτός περιοχής και ο επέρχόμενος Μπένγκστον που άρχισε τη φάση με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Αρμπολέδα.

29′ Ο Γκομίς σέρβιρε στον Μαγιαμπέλα, το σουτ του οποίου απομάκρυνε ο Αρμπολέδα σε κόρνερ.

32′ Κόρνερ του Φερέιρα, κεφαλιά του Τεχέρα έξω.

35′ ΓΚΟΛ 0-3 Ο Γκομίς άλλαξε την μπάλα με τον Σάβο και από το σημείο του πέναλτι με πλασέ πέτυχε και τρίτο γκολ για τον Άρη.

43′ Δυνατό ξαφνικό σουτ του Φερέιρα η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

45′ Δυνατό σουτ του Τεχέρα απομάκρυνε με υπερένταση ο Ζάντρο.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Για την Ανόρθωση, ο Ιωάννου στη θέση του Τιουνέ και για τον Άρη, ο Σεμέδο αντί του Μαγιαμπέλα.

51′ Σουτ του Τσίκο από πλάγια θέση απομάκρυνε ο Ζάντρο και ακολούθως ο Περέα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά.

55′ Ο Ζάντρο σε έξοδό του έπεσε πάνω στον Μουσούντα και στον Μαρμούκ.

56′ Ο διαιτητής κλήθηκε από τον VARίστα να δει τη φάση στο βίντεο για χτύπημα του Ζάντρο με τη γροθιά του στον Μαρμούκ. Επέστρεψε και καταλόγισε πέναλτι για την Ανόρθωση.

57′ ΓΚΟΛ 1-3 Ο Καστέλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και μείωσε για την Ανόρθωση.

60′ Σουτ του Γκομίς απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

64′ Σέντρα – σουτ του Κορέια μάζεψε ο Ζάντρο.

66′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα οι Μοντνόρ και Κοκόριν έξω οι Μπένγκστον και Γκομίς αντίστοιχα.

74′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Γκασαμά στη θέση του Φερέιρα.

74′ Μόνος του ο Μοντνόρ από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

78′ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Μάτισικ, έξω ο Σάβο.

79′ Μοναδική ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γκασαμά έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση, αλλά ήταν άστοχο.

85′ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Μπρόρσον, έξω ο Νίκολιτς.

90′ Εξετάζεται από το VAR για χέρι του Μουσούντα.

90’+1 Εξετάστηκε η φάση, ο διαιτητής έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

90’+3 Ο Σεμέδο βγήκε σε τετ α τετ με τον Αρμπολέδα, νικητής ήταν ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης.

90’+4 Ο Σόκε μάρκαρε αντικανονικά τον Τσίκο και η Ανόρθωση κέρδισε δεύτερο πέναλτι.

90’+5 ΓΚΟΛ 2-3 Ο Καστέλ εκτέλεσε και πάλι εύστοχα.

90’+6 Αλλαγή για την Ανόρθωση. Κάργας αντί Περέα.