Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 1-1: Έβαλε το «Χ»εράκι του ο Μπέλετς! (vid)

Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στο ντέρμπι του «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, ο οποίος δεν χαροποίησε καμία, ιδιαίτερα τη γηπεδούχο, που ήταν αυτή που έψαξε περισσότερο το γκολ της νίκης. Το… άγγιξε, όμως βρήκε απέναντι της τον Βιντ Μπέλετς που ήταν σε εξαιρετική βραδιά και έσωσε τους γαλαζοκίτρινους, τους οποίους μάλλον… κολακεύει το αποτέλεσμα.

Σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις στα τελευταία 15 λεπτά, ο Σλοβένος κίπερ έκανε φοβερές αποκρούσεις και κράτησε την ισοπαλία μέχρι το τέλος. Αρχικά σε δύο ευκαιρίες του Φερέιρα (74′, 77′) και στο 90’+5 στην κοντινή κεφαλιά του Καστέλ.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα γκολ (Φερέιρα 45’+5 / Κβιλιτάια 21′ πεν.). Ακυρώθηκε γκολ του Φερέιρα (32′) ως οφσάιντ, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο 39′. Στην επανάληψη η προσφυγική ομάδα ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία, έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να το πετύχει σε μια από τις πολλές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Από την άλλη, οι γαλαζοκίτρνοι ήταν ακίνδυνοι στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας άμυνα στη μεγαλύτερη του διάρκεια.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ντέρμπι χωρίς τους προπονητές τους, αφού Νταβίδ Γκαγιέγο και Ρικάνρτο Σα Πίντο αποβλήθηκαν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, μετά την ένταση που δημιουργήθηκε στον χώρο του κέντρου.

Η Ανόρθωση με 11 βαθμούς παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (έχοντας ματς περισσότερο από Άρη και Ομόνοια). Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 5 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Εθνικό στην 9η θέση (και οι δύο ομάδες έχουν ματς λιγότερο).

Για την 6η αγωνιστική η Ανόρθωση φιλοξενείται από την ΑΕΛ, ενώ ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τον Εθνικό. Για τους γαλαζοκίτρινους μεσολαβεί το εξ αναβολής ματς της Τετάρτης κόντρα στην Πάφος FC.

Το ματς

Λιγοστές ήταν οι καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα, να μοιράζονται την κατοχή της μπάλας, ωστόσο να μην δημιουργούν όσο θα ήθελαν οι δύο προπονητές.

Στο 20ο λεπτό του ντέρμπι κόντρα στην Ανόρθωση, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, για απλωμένο χέρι του Ουαρίς σε σέντρα του Εντονγκαλά. Ο Γκερσίνι υπέδειξε αμέσως την παράβαση, με τον Μάρκοβιτς (VAR) να επικυρώνει την απόφαση του.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια, ο οποίος στο 21′ ευστόχησε.

Η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμό από το σημείο εκείνο και έπειτα, προσπάθησε να κυκλοφορήσει μπάλα και να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Μπέλετς. Ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φέρειρα να σκοράρει δις και να μετράει το ένα (το άλλο ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 32’). Αυτό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ουαρίς πήρε πάσα και σούταρε, η μπάλα κόντραρε ελαφρώς στον Καστέλ και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Πορτογάλος είχε μάλιστα, δοκάρι στο 39’, μετά από γύρισμα του Γκαρθία.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε επεισοδιακά. Με τη λήξη του, οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν έντονη συζήτηση και κάπου εκεί άναψε το σπίρτο με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύρραξη. Ακολούθησε ένταση και σπρωξίματα με τον Ρικάρντο Σα Πίντο εκτός εαυτού. Ο διαιτητής του αγώνα Ντάβιντε Γκερσίνι απέβαλε και τους δύο προπονητές με κόκκινη κάρτα.

Στην επανάληψη το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν νωθρό, με την Ανόρθωση να αναλαμβάνει σταδιακά την πρωτοβουλία και να γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνη από το 65’ και έπειτα, όταν ο Τσίκο πέρασε στο γήπεδο στη θέση του Ουαρίς. Από το λεπτό εκείνο και μετά είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, όλες με τον Φερέιρα (74’, 77’), με τον Μπέλετς να του λέει ισάριθμα «όχι». Οι κυανόλευκοι συνέχισαν μέχρι τέλους να πιέζουν, όμως στο 90’+5 ο Σλοβένος απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Καστέλ.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Oυαγκέ, Φερέρ, Κάργας, Γκαρθία, Τιουνέ (85′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (85′ Παρούτης), Γουαρίς (65′ Τσίκο), Γκερέρο, Καστέλ.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο):Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Χέφτε, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (81′ Γαβριήλ), Βιγιαφάνιες (62′ Κρέσπο), Μαρκίνιος (71′ Φετφατζίδης), Εντονγκαλά (46′ Γουίλσον), Κβιλιτάια (71′ Εφραίμ).

Σκόρερ: Φερέιρα 45’+5 / Κβιλιτάια 21′ (πεν.)

Κίτρινες: Φερέιρα / Βιγιαφάνιες

Αποβολές: Γκαγιέγο / Σα Πίντο

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Ντάβιντε Γκερσίνι (Ιταλία).

Α’ Βοηθός: Κωμοδρόμος Ηράκλης.